İran İnsan Hakları Örgütü'nden Mahsa Amini protestolarına ilişkin önemli rapor

İran İnsan Hakları Örgütü (IHR), Mahsa Amini protestolarına dair bir rapor yayımladı. Yayımlanan raporda, İran'da üçüncü ayına giren gösterilere ilişkin önemli bilgiler verildi.

İran İnsan Hakları Örgütü (IHR), Mahsa Amini protestolarında son bir haftada güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu yaklaşık 40 kişinin hayatını kaybettiğini, gösterilerin başladığı günden bu yana yaşamını yitiren gösterici sayısının ise 378'e yükseldiğini bildirdi. 

Norveç merkezli IHR'ye ait internet sitesinde dün yayımlanan rapora göre, en fazla can kaybı Sünnilerin çoğunlukta olduğu Sistan-Beluçistan eyaletinde yaşandı. 

Raporda, Sistan-Beluçistan eyaletinde 123, Tahran ve Kürdistan'da 40, Batı Azerbaycan'da 39, Mazenderan'da 33, Gilan 23, Elborz'da 15, Kirmanşah'ta 14, Huzistan'da dokuz, Horasan-ı Rezevi ve İsfahan'da beşer, Zencan ve Doğu Azerbaycan'da dörder, Merkezi, Kazvin ve Loristan'da üçer, Kohgiluye-Buyer Ahmed, Erdebil, İylam, Buşehr, Fars ve Hemedan'da ikişer, Hürmüzgan, Simnan ve Kirman'da da birer göstericinin yaşamını yitirdiği belirtildi. 

Söz konusu raporda, hayatını kaybeden göstericilerden 47'sinin 18 yaş altı, 27'sinin de kadın olduğu ifade edildi.