İran ile Taliban arasındaki çatışmada bir Afgan öldürüldü

İran sınır muhafızları ile Taliban güçleri arasında şiddetli bir çatışma çıktı.

Şarku’l Avsat’ın aktardığına göre, Afgan tarafı, İran’ın güneydoğusundaki Belucistan eyaleti ile Afgan eyaleti Nimruz arasında bulunan sınır bölgesinde çıkan çatışma sonucu bir Taliban mensubunun yaşamını yitirdiğini ve birinin yaralandığını açıkladı.

İran resmi ajansı IRNA’nın aktardığına göre, Hirmend Kaymakamı Meysem Berazende, İran sınır muhafızları ile Taliban güçleri arasındaki çatışmaların Belucistan eyaletinin kuzeyindeki Hirmend şehrinin eteklerinde gerçekleştiğini aktardı.

Berazende, yetkililerin İran sınır muhafızları saflarındaki olası kayıpları incelediklerini söylerken, çatışmaların devam ettiğini belirtti.

Berazende ayrıca, çatışmanın Taliban tarafından gerçekleştirilen ve İran güçlerini gerekeni yapmaya zorlayan bir sınır ihlali nedeniyle başladığını vurgulayarak, İran tarafında herhangi bir can kaybının olmadığını söyledi.

Afganistan’ın Nimruz şehir yetkilileri ise ateş açanların İran sınır güçleri olduğunu aktarırken, yaptığı açıklamada, “İran sınır muhafızları, sınır güçlerimizin devriyesine hafif ve ağır silahlar açtı” ifadelerine yer verildi.