İran ile Güney Kore arasında tansiyon yükseldi

İran ve Güney Kore, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol’un, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ziyareti esnasında “BAE’nin düşmanı ve en büyük tehdidinin İran olduğu” yönündeki ifadeleri sonrası karşılıklı olarak büyükelçilerini Dışişleri Bakanlığına çağırdı.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, hafta başında yaptığı BAE ziyareti esnasında bu ülkede 2011’den bu yana görevde bulunan Güney Koreli askerlerle görüştü.

Yoon konuşmasında, İran ile BAE arasındaki ilişkileri Güney ve Kuzey Kore arasındaki duruma benzetmiş, “BAE’nin düşmanı ve en büyük tehdidi İran, bizim düşmanımız ise Kuzey Kore. BAE ile çok benzer bir durumdayız. Kardeş ulusumuzun güvenliği bizim güvenliğimizdir” şeklinde konuşmuştu. 

İran Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bakanlığa çağrılan Güney Koreli Büyükelçi Yun Kang Hyeon’a İran’ın protestosunun iletildiği belirtildi.

Söz konusu açıklamada, Yoon’un İran aleyhindeki ifadeleri ile ilgili Seul’den “müdahaleci açıklama” için acil izahat talep edildiği ve bu yaklaşımın bir an önce düzeltilmesi gerektiği ifade edildi.

Euronews’in aktardığına göre, Güney Kore Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Cho Hyun Dong ise İran’ın Seul Büyükelçisi Said Badamchi Shabestari’yi, ülkesinin tutumunu “bir kez daha” açıklamak üzere bakanlığa çağırdı.

Bakanlık Sözcüsü Lim Soo Suk, görüşmenin Yoon’un yorumları üzerine çarşamba günü İran Dışişleri Bakanlığı tarafından Güney Kore’nin Tahran Büyükelçisi’nin çağrılmasına cevaben yapıldığını dile getirdi.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı 18 Ocak’taki açıklamasında, İran’ın tepkisini çeken ifadelerin “BAE’de görevde bulunan Güney Koreli askerlere moral vermek için yapıldığını” belirtmişti.

Açıklamada, “Söz konusu ifadelerin İran veya diğer ülkelerin ilişkileriyle hiçbir ilgisi yoktu ve bu sözlerin aşırı yorunlamamasını umuyoruz” denilmişti.