İran ile Azerbaycan diplomatik krizi diyalog yoluyla çözecek

Azerbaycan tarafından yapılan açıklamada, son günlerde İran ile yaşanan fikir ayrılıklarının diyalog yoluyla çözülmesi konusunda uzlaşıya varıldığı kaydedildi.

Geçtiğimiz günlerde İran tarafından İsrail ordusunun Azerbaycan’da faaliyet gösterdiği iddia edilmiş ve iki ülke arasında gerilim artmıştı.

Ayrıca İran’ın geçtiğimiz haftalarda İsrail’in Azerbaycan’daki faaliyetlerini protesto etmesi ve Azerbaycan sınırına yakın bir noktada askeri tatbikat gerçekleştirmesi de iki taraf arasındaki gerilimin daha da tırmanmasına neden olmuştu.

Yaşanan gelişmelerin ardından Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştirildi.

Azerbaycan tarafından yapılan açıklamada, iki bakan arasında ilişkilerin mevcut durumu hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu belirtildi.

Açıklamada, bakanların, iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerinin düzeyine uygun olmayan söylemlerin zararlı olduğunu ve tüm fikir ayrılıklarının diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini dile getirdiği kaydedildi.

İki bakan, ülkelerin toprak bütünlüğü ve egemenliği ilkelerine her zaman saygı gösterilmesinin önemine dikkat çekti. Ayrıca iki bakan, Azerbaycan üzerinden transit geçişlerle ilgili meselelerin ilgili devlet kurumları arasında doğrudan temaslarla görüşülmesi yönünde karar verdi.

İran Dışişleri Bakanlığı tarafından da bir açıklama yapıldı. Açıklamada, Bakan Abdullahiyan’ın iki hükümetin ‘yanlış anlamalardan kaçınması ve ilişkileri güçlendirmesi’ gerektiğini söylediği belirtildi.

Açıklamada, Abdullahiyan’ın görüşmede, “Tahran ve Bakü’nün düşmanları var ve iki hükümet onlara ilişkileri bozma fırsatı vermemeli” ifadelerini kullandığı kaydedildi.