İran yüzde 60 oranında uranyum zenginleştirdiklerini duyurdu

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii tarafından yapılan açıklamada, nükleer tesislerde yüzde 60 oranında 6.5 kilogram, yüzde 20 oranında ise 108 kilogram uranyum zenginleştirildiği belirtildi.

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, 18 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi basın toplantısı düzenledi.

Hükümete yönelik eleştirilerde bulunanların İran’a uygulanan ABD yaptırımlarını göz ardı ettiğini söyleyen Rebii, buna rağmen çeşitli alanlarda birçok başarılın adımların atıldığının altını çizdi.

İran Atom Enerjisi Kurumu’nun (İAEK) uranyum zenginleştirme çalışmaları konusunda konuşan Rebii, şu ana dek yüzde 60 oranında zenginleştirilen uranyum miktarının yaklaşık 6.5 kilograma, yüzde 20 oranında zenginleştirilen uranyum miktarının ise 108 kilograma ulaştığını ifade etti.

Söz konusu zenginleştirme çalışmalarının İran Meclisi’nin öngördüğü süreden çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştiğini söyleyen Rebii, Cuma günkü seçimler için halka yoğun katılım çağrısında bulundu.

NÜKLEER YASA ONAYLANMIŞTI

İran’da, ülkenin en önde gelen nükleer bilimcilerinden Muhsin Fahrizade’nin 27 Kasım 2020’de suikast sonucu öldürülmesinden sonra nükleer faaliyetler hızlandırılmıştı. İran Meclisi’nde kabul edilen “Yaptırımların Kaldırılması ve İran Ulusunun Çıkarlarının Korunması İçin Stratejik Eylem Planı” yasa ile birlikte İAEK, uranyumu en az yüzde yirmi oranında zenginleştirme yetkisini elde etmişti.