İran: “ABD ile mahkum takası konusunu görüşüyoruz”

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii tarafından yapılan açıklamada, ABD ile mahkum takası konusunun müzakere aşamasında olduğu belirtildi.

İran devlet televizyonunda yer alan habere göre, Hükümet Sözcüsü Rebii, düzenlediği basın toplantısında ABD ile muhtemel mahkum takası konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Rebii, ABD’de tutuklu bulunan İran vatandaşı siyasi mahkumların ülkeye dönmesi karşılığında İran’da tutuklu olan bazı ABD vatandaşlarını geri gönderebileceklerini dile getirdi.

Rebii, “Önceki ABD yönetimine bu konudaki hazırlığımızı iletmiştik ancak müzakere masasına oturmayı reddeden, İranlıları rehin almakta ısrar eden ABD yönetimi oldu” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın bu konudaki tutumunu olumlu karşıladıklarını söyleyen Rebii, “Bu konuda yapılan görüşmeler devam ediyor. Müzakerelerin bir sonuca ulaşarak, İranlı tutukluların serbest bırakılması ve ülkemizin çıkarlarının sağlanması halinde ilerleyen günlerde konuyla ilgili bilgi verilecektir” şeklinde konuştu.

ABD’de bazı İranlılar yaptırımları ihlal etmek suçlamasıyla tutuklu kalmaya devam ediyor. ABD ve İran arasında daha önce de mahkum takası gerçekleştirilmişti. Geçtiğimiz sene İran’da tutuklu bulunan eski bir ABD askeri ile ABD’de tutuklu olan İranlı bir bilim insanı eş zamanlı olarak serbest bırakılmıştı.