İsrail, İran'ı milislere İHA eğitimi vermekle suçladı

İsrail Savunma Bakanı Gantz, İran’ın Kaşan Havalimanı’nda Yemen, Irak, Suriye ve Lübnan’dan gelen milislere İHA eğitimi verdiğini iddia etti.

İsrail merkezli Yediot Ahronot gazetesinde yer alan bir haberde, İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’ın Reicmann Üniversitesi’nde Uluslararası Terörle Mücadele Enstitüsü tarafından düzenlenen bir konferansta İran’a ilişkin açıklamalarına yer verildi.

Gantz, İran’ın İsfahan kenti yakınlarındaki Kaşan Havalimanı’nda Yemen, Irak, Suriye ve Lübnan’dan gelen milislere insansız hava aracı (İHA) eğitimi verdiğini iddia etti.

İran’ın geliştirdiği en önemli araçlardan birinin İHA olduğunu belirten Gantz, bölgenin “terörist hava saldırıları” için kritik bir nokta olduğunu söyledi.

İsrail, ABD ile nükleer müzakereleri çıkmaza giren İran’ın bölgesel nüfuzunu artırma çabalarını diplomatik baskı yoluyla da durdurmaya çalışıyor. Başbakan Naftali Bennett, iki gün önce yaptığı açıklamada, İran’ın nükleer çalışmaları hakkında yalan söylediğini ileri sürmüş ve uluslararası camiadan harekete geçmesini istemişti.