İran, Hürmüz Boğaz'ında tatbikata mı hazırlanıyor?

Dünya petrol ticaretinin ilk kapısı olan Hürmüz Boğazı, haziran ayında gerçekleşen bir dizi tanker saldırısı ile gündeme gelmiş, Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından ABD ve İran arasındaki gerginlik daha da artmış ve ABD bölgeye donanma göndermişti. İran'dan ABD'nin hamlesine yanıt gecikmedi. İran, Hürmüz Boğazı'na maket bir uçak gemisi konuşlandırdı.

Umman Körfezi ve Basra Körfezi arasında bulunan, Umman ile İran sınırlarını birbirinden ayıran Hürmüz Boğazı, yalnız petrol açısından da önemli değil. 

Bölgenin en önemli enerji koridoru olan Hürmüz Boğazı, Katar’ın ihraç ettiği sıvılaştırılmış doğal gaz LNG’nin de tek çıkış noktasıdır.

Bölge son olarak petrol gemilerine yönelik saldırılarla gündeme gelirken, ABD'nin Hürmüz Boğazı'na gönderdiği donanmaya yönelik İRan'dan hamle gecikmedi. 

Euronews'te yer alan habere göre, İran, stratejik Hürmüz Boğazı'na maket bir uçak gemisi konuşlandırarak yakında tatbikat yapabileceğinin sinyallerini verdi.

ABD Donanmasına ait Nimitz sınıfı uçak gemisine benzetilen maket gemi, Maxar Technologies'in uydu görüntüleri ile tespit edildi. Nimitz'e benzerliği ile dikkat çeken replika 200 metre uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde.

Tahran yönetimi, 2015 yılında 'Yüce Peygamber 9' adlı tatbikatta, benzer bir maketi önce sürat botları tarafından bombardımana tutmuş ardından kıyıdan fırlatılan füzelerle batırmıştı.

Sputnik'te ise gemiyte ilişkin detaylarda, Maxar Technologies isimli ABD merkezli uzay teknolojisi şirketinin çektiği görüntülerde, güvertesine model uçakların dizildiği ABD uçak gemisi maketine doğru hareket eden İran hücum botu görüldüğü belirtildi. 

Uydu görüntülerine yansıyan 200 metrelik uçak gemisi maketinin daha önce de yapıldığı gibi İran Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri'nin tatbikatında kullanılması bekleniyor. 2015 yılındaki tatbikatta bu yolla gövde gösterisi yapan Devrim Muhafızları, ABD'nin nükleer enerjiyle çalışan Nimitz sınıfı uçak gemisinin maketini füzelerle vurup batırmıştı.

Bahreyn'de üslü ABD Donanması 5. Filosu Sözcüsü Komutan Rebecca Rebarich "İran'ın bu maketten ne medet umduğunu ya da tatbikatta kullanarak ne taktik değer elde edeceğini biz söyleyemeyiz. Donanmamızın denizden gelecek her türlü tehdide karşı kendisini savunma becerisine güvenimiz tam olmayı sürdürüyor" dedi.