İran, Hürmüz Boğazı’nda askeri tatbikat başlattı

İran, Hürmüz Boğazı’nın doğusu ile Hint Okyanusu’nun kuzeyi arasındaki Cask bölgesinde askeri tatbikat başlattığını açıkladı.

İran’ın Tesnim Haber Ajansı’na göre, İran Ordusu Koordinatör Yardımcısı Tuğamiral Habibullah Seyyari, “Zülfikar 1401” adı verilen tatbikatın, ordunun çeşitli birimlerinin katılımıyla dün gece başladığını açıkladı.

Seyyari, tatbikatın Hürmüz Boğazı’nın doğusu ile Hint Okyanusu’nun kuzeyi arasındaki Cask bölgesinde gerçekleştirileceğini ifade etti.

Seyyari, söz konusu tatbikatın, ordunun savaş kabiliyetinin geliştirilmesine yönelik yıllık takvimde yer alan uygulamalı eğitimin bir parçası olduğunu söyledi.

İranlı askeri yetkili, manevranın ayrıca Hava Kuvvetlerinin stratejik bombardıman uçakları ile savaş uçakları tarafından da destekleneceğini kaydetti.

Seyyari; hava, kara ve deniz kuvvetlerinin katılımıyla gerçekleştirilen tatbikatın hedefleri arasında “kimyasal, mikrobiyal ve nükleer ajanlarla kirlenmiş ortamlar, elektronik savaş ve olumsuz hava koşulları dahil olmak üzere özel ortamlarda operasyon yürütme becerisini geliştirmenin” bulunduğunu söyledi. 

İranlı komutan, Tahran’ın insansız hava araçları ile “düşman güçlere karşı bilgi toplama ve keşif operasyonları” tatbikatı gerçekleştireceğini ifade etti.