İran, İngiltere ve AB ülkelerindeki kurumlara ve kişilere yaptırım uyguladı

Tahran hükümeti, İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki bazı kurum ve kişilere ‘terörü ve terörist grupları desteklemek, İran halkına karşı terör eylemlerini ve şiddeti kışkırtmak ve teşvik etmek, İran’ın iç işlerine karışmak, İran hakkında yalan ve yanlış bilgiler yaymak’ gerekçesiyle yeni yaptırım kararı aldığını açıkladı.

İran Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İngiltere ve AB ülkelerindeki 13 kurum ile 23 üst düzey kişi hakkında yaptırım kararı verildiği belirtildi.

Söz konusu yaptırım kararının, ilgili makamların onayları doğrultusunda ve mütekabiliyet ilkesi esasınca alındığı kaydedildi.

Açıklamada, yaptırımın gerekçeleri arasında ‘terörü ve terörist grupları desteklemek, İran halkına karşı terör eylemlerini ve şiddeti kışkırtmak ve teşvik etmek, İran’ın içişlerine karışmak, İran hakkında yalan ve yanlış bilgiler yaymak ile ülkeye yönelik yaptırımların tırmandırılmasına katkı vermek’ gibi nedenler gösterildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, söz konusu 13 kurum ve 23 kişiye yönelik yaptırımların “vize yasağı, İran’a girişlerin yasaklanması ve İran’daki mal varlıklarına el konulmasını da içerdiği” kaydedildi.

Yaptırım uygulanan kurumlar listesinde, NATO Avrupa Müttefik Yüksek Komutanlığı (SACUER), Alman Ordusu Ulusal Komutanlığı ve Genel Uzay Operasyonları Bölümü, Alman silah şirketi Maffei Wegmann Kraus adlı kurum ve kuruluşlar da bulundu.

Frasa’dan Kadın-Erkek Eşitliğinden Sorumlu Bakan İsabelle Rome, Fransa’da Sanayiden Sorumlu Bakan Roland Lescure, Alman Parlamentosu üyesi Roderich Kiesewetter, Alman Parlamentosu üyesi Renata Alt, İngiltere’den Kraliyet Deniz Kuvvetleri Hava Üssü Komutanı Stuart Irwin ve İngiltere’den Birleşik Deniz Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Philip Dennis gibi isimler de yaptırım uygulananlar arasında yer aldı.