Fransız dergisi Charlie Hebdo'da yayımlanan Hamaney karikatürleri krize neden oldu

İran, Fransız dergisi Charlie Hebdo’da, ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’e yönelik “hakaret” içerikli karikatürler yayımlanması nedeniyle Fransa’ya diplomatik nota verdi.

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Fransa’nın Tahran Büyükelçisi Nicolas Roche, “İran’ın makan ve kutsallarına, dini ve milli değerlerine  hakaret içeren eyleme” tepki olarak Bakanlığa çağrıldığı bildirildi.

İran’ın “hakaret içeren kabul edilemez eyleme yönelik güçlü protestosunu” Fransız Büyükelçi'ye ileten Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, "Fransa, ifade özgürlüğü bahanesiyle başka Müslüman ülke ve milletlerin kutsallarına hakaret etmeyi meşrulaştıramaz" ifadelerini kullandı.

Fransız yayın organının, daha öncesinde de "İslam Peygamberi'ne, Kur'an-ı Kerim'e ve İslam dinine yönelik saldırganlık içeren kötü bir sicili bulunduğunu" belirten Kenani, "İran İslam Cumhuriyeti, bu nefret dolu, aşağılayıcı ve haksız eylemden Fransız hükümetini sorumlu tutmaktadır" değerlendirmesini yaptı.

İran’n protesto notasını Büyükelçi Roche’ye ileten Sözcü Kenani, Tahran yönetiminin bu davranışa “uygun yanıt verme hakkını saklı tuttuğunu” dile getirdi.

İran Dışişleri Bakanlığı ayrıca Fransa hükümetinden söz konusu yayın organının davranışını kınayan bir açıklama ve telafi edici bir adım beklendiğini belirtti.

Charlie Hebdo, İran’daki protestoları desteklemek için geçen ay başlattığı bir yarışmanın parçası olarak iran dini lideri Hamaney’in konu edildiği karikatürler yayımlamıştı.