İran'dan şaşırtan Esad itirafı!

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) ve ABD'nin yaptırımları nedeniyle zor günler geçiren İran, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın istediklerini yapmasının zorunlu olduğunu vurguladı. Tahran milletvekili Heshmatollah Falahatpisheh verdiği mülakatta ülkesinin bugüne kadar Suriye rejimi lideri Beşar Esad'a 30 milyar dolar harcadığını ve istediklerinin yapılmaması durumunda bu paranın iade edilmesi gerektiğini vurguladı.

İran Meclisi Tahran milletvekili Heshmatollah Falahatpisheh, İran hükümetine yakın olarak bilinen Etemad gazetesine verdiği mülakatta hükümetin Suriye politikasını eleştirdi. İran hükümetinin özellikle başka ülkelerdeki operasyon ve örgütlere aktardığı paraya meclisteki milletvekillerinden tepki gelirken, Heshmatollah Falahatpisheh, “İran, Esed'i iktidarda tutmak için Suriye kampanyasında 20 ila 30 milyar dolar harcadı. Hem de yaptırımlarla etrafımızın sarıldığı bir zamanda. Tekrar ediyorum, Suriye'ye 20 milyar ila 30 milyar dolar vermiş olabiliriz" dedi.

"HARCANAN PARALARI SURİYE'DEN GERİ ALMAK ZORUNDAYIZ"

Falahatpisheh yaptığı açıklamada, “Harcanan paraları Suriye'den geri almak zorundayız. Bu ülkenin parası oraya geçmiştir. Esed bizim kasamızdan kendi kasasına geçen bu parayı İran'a iade etmek zorundadır” şeklinde konuştu.

Falahatpisheh, “Suriye'de 9 yıldır devam eden iç savaş boyunca İran, Esed rejimi için çok önemli bir müttefik oldu. Şii milis savaşçılarının, İran Devrim Muhafızları Corp (IRGC) komutanlarının, silahlarının ve teçhizatının ve Hizbullah gibi vekil gruplarının finansmanını bizzat karşıladı. Şimdi Suriye bu verilenleri iade etmek zorunda" dedi.