İlk kez Atlantik’e açılan İran savaş gemileri St. Petersburg'ta

Atlantik’e çıkarak ABD ve İngiliz medyasında çeşitli spekülasyonlara neden olan İran’ın Sehend destroyeri ve Mekran ileri üs gemisi, Rusya Donanması Günü’ne katılım göstermek için St. Petersburg’a gitti.

Savaş gemileri ve nükleer denizaltıların geçit töreni yaptığı Rusya Donanma Günü’ne, İran’ın ilk kez Atlantik’e çıkan savaş gemileri de katılım gösterdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu törenin, Rusya’nın dünyanın lider donanma gücü olduğunu gösterdiğini ifade ediyor. Söz konusu törene, İran’ın Sehend destroyeri ile Mekran ileri üs gemisi de katılım gösterdi.

Mayıs ayında Basra Körfezi’ndeki Bender Abbas Limanı’ndan hareket eden İran savaş gemileri, Afrika’yı dolandıktan sonra Atlas Okyanusu’na ulaşmış ve bu durum Batı basınında geniş yankı bulmuştu.

Rusya Donanması kuruluşunun 325. yıldönümünü kutlarken, düzenlenen geçit töreninde, Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerden gelenlerle birlikte 50’den fazla savaş gemisi yer aldı. Geçit töreninde ayrıca İran’ın Movj sınıfı hafif destroyeri Sehend de hazır bulundu. İran savaş gemisi Kronstadh Limanı’ndan İran ulusal bayrağını dalgalandırarak geçerken, subaylar ve denizciler hazırolda durdu.

Törende İran Donanma Komutanı Hüseyin Hanzadi ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu hazır bulunurken, iki isim arasında Rusya-İran arasındaki savunma iş birliği olanakları ve bölgesel meseleler ele alındı.

İRAN DONANMASI İLK DEFA BALTIK DENİZİ’NDE

İran Donanma Komutanı Hüseyin Hanzadi, İran savaş gemilerinin Atlantik Okyanusu’na çıkması, Manş Denizi’ni geçtikten sonra Baltık Denizi’ne ulaşması ve Finlandiya Körfezi’nde gitmesini ‘tarihi bir olay’ olarak nitelendirdi. Ayrıca Hanzadi, bu durumun, Kuzey Denizi ve Finlandiya’nın kapılarının İran filosuna açılması anlamına geldiğine dikkat çekti.

2500 ton ağırlığında ve 95 metre uzunluğunda bulunan Sehend, 140 denizci taşıma kapasitesine sahip. Sehend’in donanımları arasında uzun menzilli radarlar, elektronik savaş ve tuzak sistemleri, donanma silahları, toplar, makineli tüfekler, füzeler, torpedolar ve anti denizaltı silahları bulunuyor.

111 bin yon ağırlığında ve 230 metre uzunluğunda olan Mekran’ın; yakıt, erzak, batiskaflar, İHA’lar ve helikopterler ile donanabileceği ifade ediliyor.