İran dini lideri Ali Hamaney'den önemli başörtüsü çıkışı

İran’ın dini lideri Ali Hamaney, ülkedeki zorunlu başörtüsü kurallarına tam riayet etmeyen kadınların dinsizlik ve rejim karşıtlığıyla itham edilmemesi gerektiğini açıkladı.

İran devlet televizyonunda yer alan habere göre, İran'ın dini lideri Ali Hamaney, Hazreti Fatıma'nın doğum yıl dönümü dolayısıyla başkent Tahran'daki konutunda bir grup kadınla bir araya geldi.

Ali Hamaney görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, ülkede Mahsa Amini’nin başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle polis nezaretine alınmasının ardından hayatını kaybetmesi üzerine başlayan ve yaklaşık dört aydır devam eden protestolara da değindi.

Hamaney gösteriler hakkında, “Son olaylarda düşmanın ümidi, başörtüsü kuralına tam olarak uymayan kadınların başörtüsünü tamamen çıkarmasıydı ancak istedikleri gibi olmadı” değerlendirmesini yaptı.

Başörtüsünün dini bir zorunluluk olduğunu belirten Ali Hamaney, “Yani tesettürün farz olduğuna şüphe yoktur, bunu herkesin bilmesi gerekir. Bu hiç şüphesiz uyulması gereken dini bir yükümlülüktür ancak başörtüsü kuralına tam olarak uymayanlar asla dinsizlik ve devrim karşıtlığıyla suçlanmamalıdır. Başörtüsü zayıf olanlar bizim öz kızlarımızdır" diye konuştu.