İran'ın seçim maratonu başlıyor

İran’da 18 Haziran’da gerçekleştirilmesi planlanan cumhurbaşkanlığı seçimleri için resmi adaylık başvuru süreci 11 Mayıs’ta başlıyor. Adaylığı onaylanan kişilerin 13 Haziran’a kadar propaganda faaliyetlerini sürdürebileceği açıklandı.

İran, haziran ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanıyor. 18 Haziran tarihinde yapılması planlanan seçimlerde aday olmak isteyenlerin başvuru süreçleri 11 Mayıs’ta başlıyor.

Seçime başvuran adaylar, Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından incelenerek adaylığa uygunlukları değerlendirilecek. Bu kapsamda, adayların rejime bağlılığına, siyasi, ahlaki ve dini sabıkalarına bakılacak. Konseyin onayladığı adaylar ise 13 Haziran’a kadar propaganda faaliyetlerini sürdürebilecek.

ŞEHİR KONSEYİ SEÇİMLERİ DE AYNI GÜN

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yanı sıra, şehir yönetim konseyi seçimleri de eşzamanlı olarak gerçekleştirilecek. Aday adaylarının uygunluğu da Anayasayı Koruyucular Konseyine bağlı Denetleme Heyeti tarafından değerlendirilecek.

İran cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan isimler arasında eski Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan da bulunuyor. Öte yandan, eski Petrol Bakanı Rüstem Kasımi, eski Hatemü'l Enbiya Yapı Karargahı Komutanı Tuğgeneral Said Muhammed, Merdomsalari (Demokrasi) Partisi Genel Sekreteri Mustafa Kevakabiyan, eski Meclis Başkan Yardımcısı Ali Mutahhari ve eski İçişleri Bakan Yardımcısı Mustafa Taczade de seçimlerde aday olacaklarını duyuran isimler arasında.

RUHANİ YENİDEN ADAY OLAMAYACAK

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, üst üste iki dönem cumhurbaşkanı seçildiği için 18 Haziran’daki seçimlerde aday olamayacak.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin muhtemel adayları arasında ise eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve eski Meclis Başkanı Ali Laricani gibi isimler de gösteriliyor.

Anayasayı Koruyucular Konseyi, cumhurbaşkanlığı adaylığı için gerekli olan şartların yeniden düzenlenmesine yönelik bir karar çıkarmıştı. 5 Mayıs’taki kararın uygulanması halinde bazı isimlerin cumhurbaşkanlığı adaylığı önünde engel oluşacak.