Reisi: “ABD, Afganistan ve Irak’ta başarısız oldu”

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Moskova ziyaretinde çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İran Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Reisi, Moskova ziyareti kapsamında Rusya parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması’nda milletvekillerine karşı konuşma yaptı.

Reisi, buradaki konuşmasında, “Hegemonik strateji başarısız olmuştur ve ABD şu an en zayıf noktasında bulunuyor. Yeni dönemde direniş, caydırıcılık dengesinde temel bir rol oynamaktadır” dedi.

Reisi, ABD’yi “teröristlerle şeytani koalisyon” kurmakla suçlarken, “Şimdi tekfirci teröristlerin Kafkasya ve Orta Asya’da görevlendirilmesi ile ilgili kapsamlı planlar yapılıyor. Diğer taraftan NATO, muhtelif coğrafyalarda nüfuzunu artırma ve yeni kılıflarla bağımsız ülkelerin çıkarlarını tehdit etmenin peşindedir. Batıcı yönetimlerin artması ve bağımsız-milli geleneklere dayanan demokrasilerle mücadele NATO’nun kültürel projelerinin bir parçasıdır. Ortaya konulan yaklaşım ile bu tür planlar yok olmaya doğru gidiyor” ifadelerini kullandı.

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını eleştiren Reisi, buna karşı iş birliği yapılması gerektiğini söyledi. İran Cumhurbaşkanı, iş birliği yapılmadığı takdirde ABD müttefikleri dahil olmak üzere başka ülkelere de yaptırımlar gelebileceğini belirtti.

Reisi, Viyana’daki müzakereler hakkında, “ABD geri döndü diyenler henüz nükleer anlaşmadaki taahhütlerine dönmediler. Karşı taraf yaptırımların kaldırılması konusunda ciddi ise biz anlaşma için ciddiyiz” şeklinde konuştu.