Reisi: “Ekonomiyi kesinlikle nükleer müzakerelere bağlamayacağız”

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, ekonomiyi nükleer müzakerelere bağlamayacaklarını kaydetti.

Başkent Tahran’daki Şerif Teknik Üniversitesinde yapılan bir programa katılım gösteren Reisi, burada yaptığı konuşmada nükleer müzakerelere değindi.

Reisi, ülke içinden ve dışından bazı çevrelerin müzakerelerle eş zamanlı olarak döviz kurunu yükseltmeye çalıştığını belirtti.

İran Cumhurbaşkanı, “Dövizi yükseltmeye çalışanlar müzakereleri ekonomiye bağlamak ve istediklerini dayatmak istiyor. Bu konuda net bilgiye sahibiz ve istihbarat birimleri bu kişileri tespit etmek için çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Ülkenin döviz rezervlerinin iyi durumda olduğuna dikkat çeken Reisi, “Yaptırımlara rağmen petrol ve doğalgazı öncesinden daha fazla ihraç edebileceğimizi ispatladık. Ekonomiyi kesinlikle nükleer müzakerelere bağlamayacağız. Ülkenin geleceğini karanlık göstermek için çaba harcayanların aksine biz iyimseriz” şeklinde konuştu.

Öte yandan sosyal medya hesabında açıklamalarda bulunan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, “ABD, Viyana görüşmelerinin ortasında dahi İran’a yaptırım uygulamaktan vazgeçmez” dedi.

Hatipzade, ABD’nin İran’a yönelik attığı adımların birbiriyle çeliştiğini söylerken, “Yaptırımları ikiye katlamak müzakerelerde ABD’ye avantaj sağlamayacak” diye konuştu.