İran balistik füzelerle amacına ulaşabilecek mi?

2020 uluslararası gerginliklerin artmasıyla başladı. Ekonomik nedenler, enerji kaynakları, uluslararası çıkarlar nedeniyle ABD’nin İranlı Komutan Kasım Süleymani’yi öldürmesiyle bölge savaş eşiğine geldi. 3. Dünya savaşı senaryolarının konuşulduğu bu günlerde İran, General Süleymani’yi SİHA ile öldüren ABD’ye misilleme olarak yaptığı saldırıda balistik füzeleri kullandı. Bu iki büyük gücün birbirlerine karşı yaptıkları hamlelerde kullandıkları balistik füze ve SİHA envanterlerini derledik...

2019 Aralık ayında İran destekli grupların Irak’taki ABD Büyükelçiliği’ne düzenledikleri saldırılarla başlayan süreç, ABD’nin misillemesiyle devam etmişti. ABD, İran’ın en önemli ikinci ismi olarak karşılanan Kasım Süleymani’yi Irak’taki olayları desteklediği gerekçesiyle insansız hava araçlarını kullanarak öldürdü. İran sert bir yanıt vereceğini açıkladıktan sonra 8 Ocak sabahında ABD’nin Irak’taki iki askeri üssünü balistik füzeler ile vurması gündeme geldi.

 ABD Deprem Araştırma Merkezi’nin verilerine göre, İran’da büyüklüğü 4,5 ve 4,9 olan iki deprem meydana geldi. Türkiye saati ile 05.20 ve 06.20 arasında yaşanan depremlerde can ve mal kaybının olmadığı öğrenildi. ABD üslerine füze misillemesi yaparken de 180 kişi taşıyan Boeing 737 tipi yolcu uçağının İran’da düşmesi akıllara ABD mi? gerçekleştirdi komplo teorilerini getirdi.

 İRAN’IN ELİNDEKİ BALİSTİK FÜZELER NELER?

Menziline göre 3 çeşit balistik füze bulunmaktadır. Kısa-Orta- ve kıtalararası balistik füze. Orta menzilli ŞAHAB-3 ve Soumar Uzun menzilli Siccil füzelerine sahip olan İran’ın bugün gerçekleştirmiş olduğu karşılıkta hangi füzeyi kullanmış olduğu tam olarak bilinmese de uzmanlar 700 km menzilli Zülfikar füzesi olduğunu iddia etmekteler. ABD’nin bölgeye konuşlandırdığı hava savunma sistemleri Patriot’ların ise İran’ın balistik füzelerin başarısızlığı mı? yoksa İran’ın doğru füzeyi tercih etmesi (uzun menzilli füzeler daha uzun süre havada kalabildiği için) Amerikan radarlarını uyandırmadı mı? halen merak konusu. 

 

KASIM SÜLEYMANİ’Yİ ÖLDÜREN SİHA’YI FARKLI KILAN NE?

 İranlı komutan Kasım Süleymani’nin öldürülmesinde Amerikan üretimi MQ-9 Reaper Silahlı insansız aracının yer alması da dikkat çekti. 50.000 feet irtifada görev yapan 27 saat havada kalabilen 1150 mil uçuş gerçekleştiren silahlı insansız aracını Amerikan’ın özellikle tercih ettiği düşünülmekte.

ABD’NİN BALİSTİK FÜZE ENVANTERİNDE NELER VAR ?

 ABD envanterinde 10.000+ km menzile sahip LGM-30 Minuteman ve 4700 km menzile sahip denizaltıları tarafından da kullanılabilen Poseidon balistik füzesi mevcut.

 

TÜRKİYE’NİN ASKERİ GÜCÜNDE BALİSTİK FÜZE VE SİHA VAR MI?

 Güncel bilgilere göre şu an için 30 kadar ülkenin elinde balistik füze bulunuyor. Bu füzelerin menzilleri ve uyumluluk teknolojileri ise değişim gösteriyor. Türkiye’nin ise elinde çok sayıda kısa ve orta menzilli füze var ve bu füzeler; kara, hava ve deniz araçları ile uyumlu olarak kullanılabiliyor. Balistik füze olarak da geliştirilmeye devam eden bora füzesi ise Türkiye’nin gücüne güç katacağı düşünülüyor.Siha olarak da baykar makina tarafından geliştirilen tb- bayraktar ve Akıncı Tusaş tarafından geliştirilen anka, anka-s yer almaktadır.

 

 

 HANGİ ÜLKELERDE BALİSTİK FÜZE MEVCUT?

 ABD, Rusya, Çin, Britanya ve Fransa'nın elinde kıtalararası balistik füze bulunuyor. Bu füzeler, ateşlendikleri noktadan bir başka kıtadaki hedefi nokta atışıyla vurabiliyor. 

  BALİSTİK FÜZEYE SAHİP OLAN ÜLKELERİN MAKSİMUM BALİSTİK FÜZE MENZİLİ:

Sonuç olarak, balistik füzeye sahip olan ülkelerin askeri ve siyasi olarak söz sahibi olmaları önemli ölçüde artış gösteriyor. Ayrıca balistik füzeye sahip olmak demek sadece saldırı avantajı değil, aynı zamanda ülke savunması açısından önemli bir avantajı da beraberinde getirmektedir.