İran-ABD geriliminde son durum

Şii Mukteda el Sadr, Kudüs Gücü Komutan’ı Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından ABD karşıtı Şii Mehdi Ordusu’nun yeniden kurulmasını emretti. Sadr’ın kararının ardından ve İran gerginliğinden ötürü ABD’den Ortadoğu hamlesi geldi. ABD Ortadoğu’da güç konsolidasyonuna gidiyor.

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) saldırıları sonucunda öldürülmesinin ardından Iraklı Şii din adamından açıklama geldi. Sadr hareketi lideri ve siyasetçi Mukteda el Sadr, Irak’ın işgali sırasında ABD’ye karşı savaşması için oluşturulan Şii Mehdi Ordusu’nun yeniden harekete geçirilmesini istedi.

Diğer taraftan Mukteda el Sadr, Şii milis gücü olan el Yevmül Mevud Tugayı'na da "Irak'ı korumak için hazır olun" talimatı verdi. Süleymani’nin öldürülmesinin ardından  silahlı milislerin toplanması emrini veren Sadr, 2008 yılında Mehdi ordusunu lağvetmişti.

İRAN’A BAŞSALIĞI

Sosyal medya hesabından Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesine ilişkin paylaşımda bulunan Mukteda el Sadr, yaptığı paylaşımında Süleymani'nin öldürülmesi dolayısıyla İran'a başsağlığı diledi.

Şii din adamı ve lider, paylaşımında "Mücahit Kasım Süleymani ve yanındakilerin şehadeti dolayısıyla İran İslam Cumhuriyeti'nin dini mercileri, hükümeti ve halkına taziyelerimi bildiriyorum. Hedef alınması (Süleymani'nin) cihat, muhalefet ve devrim ruhunu hedef almaktır. Ancak, bu durum bizim mücadele ve azmimizi durduramayacak." ifadelerini kullandı. Ayrıca Sadr, Irak ve bölgenin tehlikelerden uzak tutulması gerektiğini vurgulayarak Iraklılara aklı selimle hareket etme ve soğukkanlı davranma çağrısı yaptı.

SAVUNMAYA HAZIR OLUN

Şii lider, komutasındaki pasifize edilen milis güçlerinden Mehdi Ordusu ve Yevmül Mevud Tugayı'nı da teyakkuza geçmeye çağırdı. Sadr,  "Irak'ta ulusal direnişin sorumlusu olarak Mehdi Ordusu ve Yevmül Mevud Tugayı ve emrimizde bulunan tüm ulusal grupları Irak'ı korumak için hazır olmaya çağırıyorum." ifadelerini kullandı. Öte yandan İran destekli Şii milis gücü Haşdi Şabi (Gönüllü Halk Güçleri), tüm üyelerine ABD saldırısına cevap verilmesi için "hazır olun" emri verdi.

ABD’DEN ORTADOĞU’YA IRAK’A ASKER

Sadr hareketi lideri ve siyasetçi Mukteda el Sadr’ın 2008 yılına kadar ABD’nin Irak işgalinde Amerika askerlerine karşı savaşan Şii Mehdi Ordusu’nun tekrardan harekete geçirilmesini istemesinin ardından ABD’den Irak’a ve bölgeye asker gönderme kararı geldi.

İranlı Komutan Kasım Süleymani'nin öldürülmesi ile bölgede artan gerilime karşılık, ABD Ortadoğu'ya suikast timi olarak bilinen 75. Ranger Alayı’nı gönderdi. Amerikan Politico haber sitesine göre bir Pentagon yetkilisi ABD’nin en büyük suikast timi olarak bilinen 75. Ranger Alayı’nın Irak’a gönderileceğini açıkladı.

1984 yılından bu yana aktif olan 75. Ranger Alayı, 3 bin 632 kişilik hafif piyade özel operasyon birliği olarak biliniyor. Ranger’ların bölgeye gönderilmesi ABD’nin açıkça Yüksek Öneme Haiz Hedefleri (High Value Targets – HVT) öldürme stratejisi izleyeceğini de ortaya koyduğu yorumuna neden oldu.

 

ABD, Ortadoğu’da ve Irak’taki askeri varlığını arttırırken, ABD Başkanı Donald Trump’tan açıklama geldi. Trump yaptığı açıklamada, NATO'nun Orta Doğu'daki süreçlere daha fazla müdahil olmasını istediğini ve bu konuyla ilgili Genel Sekreter Jens Stoltenberg ile dün çok iyi bir görüşme yaptığını aktardı.

"NATO Orta Doğu'da daha fazla devreye girmeli. Dünkü konuşmamızda Genel Sekreterin bundan heyecan duyduğunu da gördüm." ifadesini kullanan Trump, Orta Doğu'da görev yapacak NATO unsurları için "NATO-ME" (Orta Doğu/Middle East) şeklinde bir isim önerisi bile olduğunu kaydetti.