Irak’ta resmi olmayan seçim sonuçları açıklandı

Irak’ta kesin olmayan seçim sonuçları belli oldu. Kerkük’te Türkmenler iki, Kürtler altı ve Araplar ise dört vekil çıkarmayı başardı.

Irak Yüksek Seçim Komiserliği kesin olmayan seçim sonuçlarını açıkladı. Bu sonuçlara göre, Kerkük’te Irak Türkmen Cephesi iki, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) iki, Kürdistan Yurtseverler Birliği üç ve Yeni Nesil Hareketi bir vekil çıkardı. Araplar ise Mecliste dört sandalye elde etti.

Başkent Bağdat ve ülkenin güney kesimlerinde ise Sadr hareketi lideri Mukteda es-Sadr’a bağlı Sadr Grubu seçimlerde önde olan taraf oldu.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Erbil’deki seçim sonuçlarına itiraz ederek oylama sürecinde hile yapıldığını savundu.

Erbil Yüksek Seçim Komitesi ise konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada, Erbil’deki seçim sonuçlarının değiştirildiği öne sürülürken, bu kentteki seçim sürecinin tamamen reddedildiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonuna şikayette bulunulduğu belirtilirken, yanıtın ise henüz gelmediği dile getirildi.