Irak'taki protestolar neden devam ediyor?

Irak, bu ay içerisinde tekrar bir dizi gösteriye sahne oldu. Göstericiler, yolsuzlukla suçladıkları hükümetin istifasını, ekonominin iyileştirilmesini ve kamu hizmetlerinin daha aktif hale getirilmesini istiyor. Peki protestoların sebebi sadece bunlardan mı ibaret?

Irak İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Saad Maan, ülkede yaşanan hükümet karşıtı protestolarda 200 kişinin hayatını kaybettiğini ve 6 binden fazla kişininde yaralandığını açıkladı. Hayatını kaybedenlerin 8’inin güvenlk görevlisi olduğunu açıklayan Maan 50’den fazla devlet dairesinin ve 8 parti binasının yakıldığını söyledi.

Reuters’ın haberine göre Iraklı iki güvenlik görevlisi, Irak’taki hükümet karşıtı kanlı protestolar sürerken İran destekli grupların Bağdat binalarının çatılarına keskin nişancılar yerleştirdiğini bildirdi.

Londra merkezli Şarkul Evsat gazetesinin haberine göre, Güvenlik görevlileri söz konusu açıklamada İran’a müttefik grupların liderlerinin protestoları bastırmak için harekete geçtiklerini aktardı. Söz konusu güvenlik görevlilerinden biri “Keskin nişancıların silahlı grupların üyeleri olduklarına ve başkomutan yerine komutanlarından emir aldıklarına dair kesin kanıtlarımız var. Bu nişancılar İran’a çok yakın bir gruba mensup” ifadelerini kullandı.

Buna ek olarak Nasıriye kentinde bir araya gelen yaklaşık 3 bin gösterici yerel hükümet binasına saldırıp binayı ateşe verdi.

Bir başka protesto’da İran’ın Kerbela’daki konsolosluğunun önünde gerçekleşti. Konsolosluğun önünde toplanan Iraklılar, ülkelerinde artan İran nüfuzuna tepki gösterdi.

İran dışarı’ sloganları atan göstericiler, konsolosluğu çevreleyen duvarlara tırmanarak Irak bayrağı açtı.

İsmini vermek istemeyen bir başka gösterici ise Haşdi Şabi militanlarının Irak ordusundan daha fazla nüfuzu olmasının Irak için kabul edilemez olduğunu belirtti.

Mukteda el Sadr

 

İran destekli Şii Sadr Hareketi’nden gösteriye destek

Sadr Hareketi lideri Mukteda el Sadr, hükümet karşıtı gösterileri genel grev ve oturma eylemleriyle destekleyebileceklerini ifade etti.

Sadr, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, gösterilerin barışçıl şekilde sürmesinden yana olduklarını dile getirerek, "Gösterileri, tüm halkın katılacağı şekilde genel grev ve oturma eylemleriyle destekleyebiliriz." açıklamasında bulundu .

Sadr ayrıca, göstericilere karşı şiddet kullanılmasını kabul etmediklerini de belirtti.