Irak'ta yeni meclisin ilk oturumu olaylı geçti

Pazar günü Irak’ın yeni meclisinde yapılan ilk oturumda gruplar arasında kavga çıktı. Meclis Başkanı ve en yaşlı üye olan Mahmut Meşhedani hastaneye kaldırıldı.

Ekim 2020’de yapılan genel seçimlerin ardından Irak’ın yeni meclisi ilk kez toplandı. Meclisin en yaşlı üyesi Mahmut Meşhedani başkanlığındaki ilk oturumda, meclisteki en büyük bloğun Şii lideri Mukteda es-Sadr ile İran destekli Şii gruplar arasında tartışma yaşandı.

Irak anayasasına göre, parlamentodaki en büyük blok yeni başbakanı seçme hakkına sahip. Ancak seçim sonuçlarına itiraz eden Şii grupların ittifak oluşturduğu Şii Koordinasyon Grubu, Sadr Grubu’na karşı çıkarak 88 milletvekilinden oluşan hükümet listesini Meşhedani’ye sundu.

Mecliste kaos yaşanırken, milletvekilleri oturumu yöneten Meşhedani’nin etrafında toplantı. 73 yaşındaki Meşhedani fenalaşınca, güvenlik güçleri tarafından meclisten çıkarıldı ve ambulansla hastaneye götürüldü.

El Cezire’nin aktardığına göre, Sadr Grubu üyeleri, pazar günü yapılan oturuma Mukteda Sadr’ın babası Muhamed Sadr’ın geleneğini takip ederek kefeni simgeleyen beyaz örtülerle katıldı.

Irak’ta meclisin ilk oturumunun ardından 30 gün içerisinde yeni cumhurbaşkanının seçilmesi gerekiyor. Yeni cumhurbaşkanı olarak seçilen kişi ise daha sonra seçimlerin galibini 30 gün içerisinde yeni hükümet kurması ve güvenoyu alması için görevlendirecek.

Geleneksel olarak Irak Meclis Başkanlığı görevine Sünniler, başbakanlığa Şiiler ve cumhurbaşkanlığına ise Kürtler getiriliyor.