Irak’ta KYB ile KDP, cumhurbaşkanı adayı konusunda uzlaşamadı

Irak meclisinde, grup başkanları toplantısı gerçekleştirilecek. Toplantı öncesi Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ile Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) arasında cumhurbaşkanı adayı konusunda yapılan görüşmelerde uzlaşma sağlanamadı.

Irak’ta geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen erken seçimlerin üzerinden dokuz ay geçmesine rağmen cumhurbaşkanlığı krizi devam ediyor.

Irak Meclisi tarafından yapılan çağrı üzerine siyasi tarafların grup başkanlarının bir araya gelmesi bekleniyor.

Toplantı öncesi Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ile Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) cumhurbaşkanı adayı konusunda uzlaşma sağlayamadığı belirtildi.

Yerel basına açıklamalarda bulunan KYB Grup Başkanı Karvan Yaruvis, cumhurbaşkanı adaylığı konusunda rakipleri KDP ile devam eden görüşmelerin sonuç vermediğini ifade etti.

KYB’nin tek adayının mevcut Cumhurbaşkanı Berhem Salih, KDP’nin adayının ise Reber Ahmet olduğunu söyleyen Yavuris, iki taraf arasında uzlaşmanın sağlanmadığını belirtti.

IRAK’TA GİZLİ KAYITLAR SIZDI: ÜLKEDE DEPREM ETKİSİ YARATTI

Öte yandan Irak’ın eski Başbakanı Nuri el Maliki’nin, Şii lider Mukteda es-Sadr’a yönelik eleştiri ve hakaretler içerdiği iddia edilen konuşmasının gizli kaydı basına sızdırıldı.

Söz konusu sesli kayıtta Maliki, Mukteda es-Sadr’ı İngiliz projesi olarak tanımlıyor. Maliki’nin, “Mesele şu ki, Mukteda’nın Şiilerin ve Irak’ın kontrolünü ele geçirmesini amaçlayan bir İngiliz projesi var, o zaman onu öldürüp Irak’ı Sünnilere verecekler. Ortada böyle bir proje var, ama ben buna karşı savaşıyorum, buna karşı hem siyasi ve askeri olarak savaşılacak” ifadelerini kullandığı belirtiliyor.

Maliki, aynı kayıtta, İran’ın Mukteda es Sadr’a yardım ettiğini, Tahran hükümetinin Hasan Nasrallah’ı Lübnan’da nasıl Hizbullah şefi yaptıysa şimdi de kendisi için Irak’ta aynısını yapmak istediğini belirtiyor.

Maliki’nin, “Mukteda bir katil, Bağdat’ta kaç kişiyi öldürdü? Adam kaçırmalar, bombalı arabalar, o usta değil, korkak, hain, hiçbir şey bilmeyen bir cahil (…) Sadrları tanıyorum, onlarla Basra, Kerbela ve Bağdat’ta savaştım, silahımız yoktu ve İranlılar onlara gelişmiş füzeler vermişti ama biz yine de kazandık” şeklinde konuştuğu öne sürülüyor.

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Maliki, söz konusu kayıtları yalanladı ve bunların sahte olduğunu savundu.

Mukteda es-Sadr ise söz konusu kayıtların kendisi için hiçbir şey ifade etmediğini söyledi.