ABD ve Fransa Irak'ta arabulucu olacak

Irak’ta geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen erken seçimlerin üzerinden dokuz ay geçmesine karşın devam eden hükümet krizinin Erbain ziyaretinin tamamlanmasının ardından artacağından endişe ediliyor.

Milyonlarca Şii Müslüman, Kerbela'ya gerçekleştirdikleri Erbain ziyareti bugün resmi olarak sona erdi. 

Ziyaretlerin başlamasından hemen önce Irak'ta her geçen gün artan hükümet krizinin çözüme ulaştırılması için son olara es-Sadr da destekçilerine çağrı yapmıştı. 

Fakat Erbain ziyaretinin tamamlanmasının ardından Irak siyasi çevreleri hükümet krizinin çözülememiş olması nedeniyle ülkede şiddetin patlak vermesinden endişe ediliyor. 

Şarku'l Avsat'ta yer alan habere göre, Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, günlerdir yeni bir tutum açıklamadı. Sadr, yaklaşık bir hafta önce, mevcut Başbakan Mustafa el-Kazimi'nin denetimindeki bir hükümet kapsamında erken seçimlerin düzenlenmesi yönündeki tutumunu net bir şekilde belirlemişti.

ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller'in, Irak Ulusal Hikmet Hareketi lideri ve Koordinasyon Çerçevesi lideri Ammar el-Hekim ile görüşmesinin ardından Hekim'in aynı gün Fransa’nın Bağdat Büyükelçisi Eric Chevallier ile bir araya gelmesi dikkat çekti. 

Hekim, her iki görüşmede de süreci yönetebilecek ve halkın siyasi sisteme olan güvenini yeniden tesis edebilecek bir ulusal hizmet hükümeti kurmanın önemini vurguladı.

Hekim görüşmelere dair açıklamasında, "Reform, kurumların ve genel kabul görmüş bağlamların benimsenmesini ve etkinleştirilmesini gerektirir. Mevcut sistem reformu ve gelişimi için mekanizmalar oluşturmuştur ve bu dikkate alınmalıdır" ifadelerini kullandı.