Irak Meclisinde Tahran destekli partiler güçleniyor

Irak'ta ekim ayında yapılan seçimlerin galibi olan Şii siyasetçi Mukteda es-Sadr'ın siyasetten çekilmesinin ardından Tahran yönetiminin desteklediği partiler mecliste güçleniyor.

Irak genel seçimlerinin galibi Sadr Hareketi'nin lideri Mukteda es-Sadr'ın siyasetten çekilmesinin hemen öncesine Meclis'teki 73 milletvekili istifa etmişti. 

Ülkenin içerisinde bulunduğu siyasi tıkanıklığın aşılması gerektiğini gerekçe göstererek siyasetten çekilen Sadr'ın ardından İran'a yakın Şii grupların yeni bir lider arayışında olacağı gündeme gelmişti. 

Irak Meclisi'nde Sadr hareketinden boşalan sandalyelere ise büyük oranda Koordinasyon Çerçevesi'ni oluşturan grupların adaylarının oturması bekleniyor. 

Fakat Irak Parlamentosu'nda Nuri el-Maliki, Haydar el-İbadi ve Haşdi Şabi komutanları Hadi Amiri ile Kays Haz Ali'nin nüfuzunun da her geçen gün artması bekleniyor. 

Irak'ta Şii milletvekili Ahmed Rubai, şu anda 329 sandalyeli parlamanetodaki ana güç olduklarına vurgu yaparak "Sadr yanlısı milletvekillerinin istifasının ardından, yeni milletvekillerinin yemin etmesiyle birlikte yaklaşık 130 sandalyeyle meclisteki en büyük grup olduğumuzu teyit edebiliriz" ifadelerini kullanıyor.