Terör örgütünün saldırılarına sert yanıt: Irak ve Suriye'nin kuzeyine hava harekatı düzenlendi

Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, Milli Savunma Bakanlığı'nın sosyal medya hesabından operasyon mesajı verdi. Bakan Güler "Bu gece Irak ve Suriye’deki terör hedefleri kahraman pilotlarımız tarafından büyük bir başarıyla vuruldular. Bundan sonra da kararlılıkla devam edeceğiz" dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, bölücü terör örgütü PKK ile girilen çatışmada 12 Türk askerinin şehit düşmesinin ardından hava harekatı gerçekleştirdi ve 29 bölücü terör örgütü PKK hedefini vurdu.

23 Aralık'ta Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, bölücü terör örgütü PKK üyelerinin bulunduğu mağaralar, sığınaklar ve depoları hedef alan operasyon, yeni terör saldırıları olasılığını ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Bölücü terör örgütü PKK'nın saldırıları, teröristlerin Irak'ın kuzeyindeki Zap ve Metina bölgeleri arasındaki üs bölgesine sızmaya çalışmasıyla iki gün içinde gerçekleşti.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin karşı saldırıları "çok sayıda teröristi" etkisiz hale getirdi.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, operasyonun devam edeceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Türkiye'nin terör örgütlerine müsamaha göstermeyeceğini vurguladı. Siyasi partiler, saldırıları kınayan ortak bir bildiri yayınladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ise parlamentoda kapalı oturum çağrısı yaparak bölgesel güvenlik konusunu tartışmayı istedi ve ulusal yas ilan edilmesini talep etti.