Irak, Rusya’dan S-400 almaya hazırlanıyor

ABD basınında yer alan bir haberde Irak'ın Rusya’dan S-400 hava savunma füzesi satın almanın imkanlarını araştırdığı ve Rus yetkililerle bu konuda görüşmeler yaptığı ileri sürüldü. Rusya ile silah anlaşması yapan ülkelerin ABD’nin yaptırımları ile karşı karlıya kaldığı biliniyor. Bu durumda S-400’den ötürü Irak’a da yaptırım tehditlerinin gelmesi yakındır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Bağdat’ta İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi hava saldırısıyla öldürmesinin ardından Washington-Bağdat ilişkilerinde yaşanan gerginlik tırmanırken, Iraklı bazı siyasetçilerin Rusya ile ilişkiler başlatma eğiliminde olduğu medyaya yansıdı.

The Wall Street Journal gazetesinde yayınlanan bir haberde, Irak'ın Rusya’dan S-400 hava savunma füzesi satın almanın imkanlarını araştırdığı ve Rus yetkililerle bu konuda görüşmeler yaptığı ileri sürüldü. WSJ’nin Iraklı milletvekillerinin açıklamalarına dayandırdığı haberinde, Irak Meclisi Güvenlik ve Savunma Komisyonu üyesi Kerim Alevi’nin açıklamalarına yer verildi.

Rusya ile S-400 füze sistemlerini görüşüyoruz, ancak henüz sözleşme imzalamadık" diyen Alevi, "Amerikalıların gerekli silahları almamıza yardım etmemekle bizi birçok kez hayal kırıklığına uğratmış olması bağlamında bu füzeleri almamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Iraklı bir yetkilinin 3 ay kadar önce S-400’lerle ilgili görüşmeler yapmak üzere Rusya’yı ziyaret ettiğini aktaran Alevi, Irak’taki protestoların 30 Kasım 2019’da Başbakan Adil Abdulmehdi'nin istifasını sunmasına yol açtığı siyasi kriz nedeniyle müzakerelerin ertelendiğini belirtti. Alevi, ABD’nin Süleymani’yi Bağdat’ta öldürmesinin ardından gündeme gelen Amerikan askerlerinin ülkeyi terk etme olasılığı nedeniyle Bağdat'ta S-400 görüşmelerine yeniden yoğunlaşmaya karar verildiğini söyledi.

ABD’YE KARŞI S-400’E GEÇİŞ

Dünyada 15’ten fazla ülke S-300 savunma sistemini kullanırken, Türkiye, Belarus ve Çin S-400 savunma sistemini kullanıyor. Diğer taraftan Irak gibi dünyada 10’dan fazla ülke ABD’nin yaptırım tehditlerine rağmen Sovyetler Birliği döneminde geliştirilen S-300’lerin geliştirilmiş üst modeli olan Rus S-400 hava savunma sistemleriyle ilgileniyor.

Karadan havaya fırlatılan S-300 sistemi 1978 yılından beri kullanılıyor. Rusya’nın dışında 16 ülke (Çin, Hindistan, İran, Yunanistan, Kazakistan, Ermenistan, Venezuela, Azerbaycan, Ukrayna, Belarus, Vietnam, Suriye, Bulgaristan, Slovakya, Cezayir ve Mısır) S-300 sistemine sahip. Bu ülkeler dışında Moldova, Gürcistan, Türkmenistan ve Özbekistan’ın S-300 savunma sistemine sahip olduğu belirtiliyor ancak bazı kaynaklar bu ülkelerin önceki yıllarda S-300 kullandıklarını aktarıyor.

Rus hava savunma sistemi S-300’e sahip olan Yunanistan, Bulgaristan ve Slovakya NATO üyesi ülkelerden. Türkiye’nin de Rusya’dan S-400 sistemlerini almasıyla Rus yapımı hava savunma sistemine sahip olan NATO üyesi ülkelerin sayısı 4’e yükseldi. ABD’nin müttefiki olan Suudi Arabistan ve Hindistan ise Moskova ile S-400’ler için anlaşmayı yaptı ve teslimatı bekliyor. Diğer taraftan Katar, Cezayir, Fas, Mısır, Vietnam ve Irak gibi ülkeler Beyaz Saray’ın tehditlerine rağmen Rus yapımı S-400’ler ile ilgileniyor. Bu durum karşısında ABD yapabildiği tek şey ise sadece ‘yaptırım uygularım’ tehditleri savurmak. Nitekim ABD’nin tehditkar tavırları Amerikan basınında yer alan haberlere de yansıyor.

Dünya’da pek çok ülkenin ABD’nin müttefiki olsun ya da olmasın Rus yapımı S-400’lerden satın almaya başlamasının nedeni, sadece ABD’ye karşı başlatılan bir baş kaldırının ürünü değil. S-400’lere karşı olan ilginin asıl nedeni hava savunma sistemlerinden en iyisi olmasıdır. Nitekim 2007 yılında kullanıma gire sistem, 2017 yılında The Economist tarafından “şu anada yapılan en iyi hava savunma sistemlerinden biri” olarak tanımlanmıştır.