IPv4’te son bloğa gelindi

RIPE Ağ Koordinasyon Merkezi, son kalan IPv4 adres bloğunu tahsis etti. IPv4 adreslerinin tükenmesi ciddi sorunlara yol açabilir ve ağ operatörlerini IPv6 kullanımına teşvik edebilir.

Avrupa, Orta Doğu ve Orta Asya'daki 76 ülkede IP adreslerinin tahsis edilmesinden ve kaydedilmesinden sorumlu olan RIPE Ağ Koordinasyon Merkezi (RIPE NCC), son kalan IPv4 adres bloğunu tahsis ettiğini açıkladı. IPv4 adresleri, internet üzerinde aygıtları tanımlamak için kullanılıyor ve dünya genelinde yalnızca 4,2 milyar IPv4 adresi var.

18

RIPE NCC, adreslerin tükendiğini açıklayarak ağ operatörleri üzerindeki baskıyı artırırken, internetin büyümesiyle ilgili endişeleri de artırıyor. Neyse ki kuruluş, ayrıca kendisine geri gönderilen IPv4 adreslerini de alacak. Bu noktadan sonra RIPE NCC tarafından kurtarılan IPv4 adresleri, bekleme listesi aracılığıyla tahsis edilecek. Ancak bunun yılda sadece birkaç yüz binle sınırlı olacağı ve bugün ihtiyaç duyulan milyonlarca adresi karşılayamayacağı ön görülüyor.

28

RIPE NCC, 2012 yılında IANA'dan (Internet Numara Atama Kurumu) alınan son adresleri tahsis etmeye başladığında, IPv4 adreslerinin tükeneceği ön görülüyordu. IPv4 adreslerinin tükenmesinin IPv6'ya geçişi hızlandırması bekleniyor. IPv6, IPv4'ten farklı olarak, 32 bit yerine 128 bitlik yapı kullanıyor. 1996'da IPv4 IP bloklarının tükenmeye başlamasıyla çözüm olarak sunulan IPv6, 340 trilyon farklı IP adresi sağlayabiliyor.IPv4 adreslerinin tükenmesi, ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu noktada ağ operatörleri, müşterilerin taleplerini karşılamak için karmaşık ve pahalı geçici çözümler kullanabilir veya IPv6'yı kullanmak zorunda kalabilir.

Son 15 yılda satışa sunulan tüm internet özellikli cihazlarda IPv6 desteği mevcut. Haliyle en azından evlerde geçiş hiç de sıkıntılı olmayacaktır. Bugün dünya genelinde kullanım rakamlarına baktığımızda ABD’de %25, Belçika’da ise %43’lük bir yüzdeye ulaşılmış durumda. Avrupa ve Latin Amerika ülkelerinde kullanım yaygınlığı artış gösterirken Afrika ülkelerinde ve Çin’de ise hiç kullanılmaması da bir başka ayrıntı.Söz sahibi isimlerin IPv6'nın kullanımını destekleyecek işler yapması da bu noktada işlerin seyrini değiştirecek unsur olabilir. Mesela Apple, iOS 9 uygulamalarında artık v6 desteğini şart koşmaya başladı. Bunun yanı sıra 5G alt yapısına sahip mobil şebekelerde ise IPv4 değil IPv6 kullanılacak.

48