iPhone izleniyor mu?

Google’da çalışan araştırmacılar, hackerların yıllardır iPhone marka telefonları izlediklerini açıkladı.

Google’ın Project Zero ekibinde güvenlk uzmanı olarak iş hayatına devam eden bir grup, yaptıkları araştırmalarda, kötü niyetli yazılımlar vasıtasıyla, kullanıcıların telefon rehberine, fotoğraflarına ve diğer kişisel bilgilerine kolaylıkla erişim sağlayabildiklerini gösterdi. Project Zero ekibi, Google’da güvenlik açıklarını tespit etmek için bir dizi çalışma yürütüyor.

Guardian gazetesinin haberine göre işletim sistemleri iOS 10 ve iOS 12 olan telefonlar bu hacklenmeden etkilenirken hacklerların kullanıcının Instagram, WhatsApp ve Gmail gibi uygulamalarına erişebildiklerini yazdı.

Habere göre; Google söz konusu güvenlik sorununu, Apple’a geçtiğimiz 1 Şubat’ta iletti. Apple da 7 Şubat’ta işletim sistemine güncelleme getirdi. Project Zero ekibinden Ian Beer, güvenlik arızalarının birçoğunun Apple’daki varsayılan tarayıcı olan Safaride bulunduğunu söyledi.

Beer ayrıca, telefonları izlemek için konulan implantların Apple cihazlarında saklanamadığını, telefonun yeniden başlatılması halinde hafızadan silindiğini ancak kullanıcının hacklenmiş bir websitesini ziyaret ettiğinde hacklerların yine bu telefonlara erişebildiklerini söyledi.

Apple ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.