Interpol'ün yeni başkanı Tümgeneral Ahmed Naser al-Raisi oldu

Uluslararası Kolluk Kuvvetleri Interpol'ün yeni başkanı İstanbul'da düzenlenen yıllık Genele Kurul ile seçildi. Başkanlık koltuğuna Birleşik Arap Emirlikleri'nin tartışmalı adayı Tümgeneral Ahmed Naser al-Raisi oturdu.

Uluslararası Kolluk Kuvvetleri Interpol'ün İstanbul'da düzenlenen yıllık Genel Kurul toplantısında Birleşik Arap Emirlikleri'nden el-Raisi başkan seçildi. 

Birleşik Arap Emirlikleri İçişleri Bakanlığı genel müfettişi ve Interpol'ün yürütme kurulu üyesi Tümgeneral Ahmed Naser al-Raisi'nin dört yıl görevde kalması bekleniyor. 

Küresel polis teşkilatının başına gelen el-Raisi, insan hakları grupları tarafından BAE'de işkence ve keyfi gözaltılara karışmakla suçlanıyordu.

Bir diğer tartışmalı aday olan Hu Binchen ise Interpol'ün yürütme komitesine Asya'dan bir delege olarak katılmak üzere seçildi. Çin'in kamu güvenliği bakanlığında görevli olan Binchen, sürgündeki muhaliflerin tespit edilmesi ve kaybolmasından sorumlu tutulan Çinli yetkililer tarafından desteklendi. 

Interpol, el-Raisi'nin üç tur oylamanın ardından seçildiğini ve son turda kullanılan oyların yüzde 68,9'unu aldığını duyurdu. Oylamanın ardından açıklama yapan el-Raisi, "Interpol'ün bir sonraki başkanı olarak hizmet etmek üzere seçilmek bir onur" dedi.