ABD sanal dünyayı Çin’den arındırmak istiyor

Son zamanlarda Tiktok’a karşı tutumuyla gündeme gelen ABD Microsoft vasıtasıyla Amerika operasyonları satın alınmak istenirken Avrupa ülkeleri de TikTok’un veri saklama yöntemleri için soruşturma başlatmak için adım atmaya başlamışken ABD yeni bir adım atarak temiz internet programı ile yaptırım ve yasakların sadece TikTok ile sınırlı olmadığını duyurdu…

TikTok’a savaş açan Trump yönetimi, son açıkladığı beş maddelik (Clean Network – Temiz İnternet) programı ile yaptırım ve yasaklama girişimlerinin TikTok ile sınırlı olmadığını ortaya koydu. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından açıklanan program, birçok Çinli şirkete kısıtlamalar öngörüyor. Tiktok ve WeChat gibi güvenilir olmayan uygulamaların ABD’deki uygulama mağazalarından tamamen yasaklamayı planlıyor. 

110

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo konuyla ilgili olarak ulusal güvenlik riski oluşturan tehditleri kontrol altına almayı amaçlayan 5 maddelik bir ‘Temiz İnternet’ planını açıkladı. Konuyla ilgili düzenlen basın toplantısında konuşan Pompeo, Çin merkezli TikTok ve WeChat başta olmak üzere birtakım uygulamaların Amerikan vatandaşlarının kişisel verilerine karşı belirgin bir tehdit olduğunu ve bu uygulamaların hiç şüphesiz Çin Komünist Partisi’nin sansürleme araçları olduğunu iddia etti. Plan, Trump’ın TikTok açıklamasından hemen sonra geldi.

210

ALİBABA & TENCENT İÇİN BÜYÜK KISITLAMALAR GELİYOR!

Pompeo (Temiz İnternet) programının tanıtımında yaptığı açıklamada, “Amerikalıların kişisel bilgilerini ve şirketlerimizin fikri mülkiyet haklarının (Covid-19 aşısı araştırmaları dahil), Alibaba, Tencent ve diğer birçok Çinli şirket tarafından yönetilen bulut tabanlı sistemlerin erişimine açık olmasını engelliyoruz” dedi. Alibaba ve Tencent’in Virginia ve Silikon Vadisi’nde bulut veri merkezleri bulunmakta.

Trump yönetimi ayrıca, Huawei ve diğer Çinli teknoloji şirketlerinin ABD’yi dünyanın geri kalanına bağlayan taşıyıcı ağlar veya deniz altı veri kabloları inşa etmesinin de önüne geçmeye çalışacak. Pompeo yaptığı açıklamada, “Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın dört bir yanındaki hükümet ve sanayi çevrelerindeki müttefiklerini verilerimizi Çin Komünist Partisi’nin gözetim devletinden ve diğer kötü niyetli varlıklardan korumaya davet ediyor.” dedi.

410