İnternetin bilinmeyen yüzü: Deep Web

İnternet, günümüzde neredeyse herkesin hayatında önemli bir yer edinmiş genel anlamda karmaşık ağ bütününün genel adıdır. İnternet, gencinden yaşlısına çok çeşitli kullanıcı profiline sahip. Peki kullanıcılar interneti yeterince tanıyor mu?

Son zamanlarda herkesin dilinde deep web, derin internet kelimelerini duyar olduk. Kimilerine göre deep web, efsane, gerçek dışı kabul edilse de herkesin erişim sağlayamayacağı bir ortam olduğu için bu düşüncelerin yayılması normal.

Deep web nedir ?

Birçok kişi tarafından yanlış anlatılan ve yanlış anlaşılan deep web, akademik olarak “İnternetin çıktığı ilk tarihlerden itibaren arama motorlarının indeksleyemediği verilerin bulunduğu bilgileri içeren binlerce linkten oluşan bir sistemdir. Arama linki verilmeyen veya arama motorları tarafından bulunamayan bütün siteler Derin Ağ'a dahildir.” şeklinde tanımlanıyor. Google, Bing, Yandex gibi arama motorları tarafından yapılan aramalar ile birtakım gizli web sitelerine ulaşılamıyor. İşte ulaşılamayan bu gizli sitelerin tümüne  Deep Web yani Derin internet deniyor.

Deep web tanımı yapılırken “buz dağı” örneği çok fazla kullanılır. Buz dağının görünen kısmı, herkesin kullandığı interneti temsil ederken görünmeyen kısmı deep webi temsil eder. Bilinen internet sınırları, tüm internet dünyasının sadece %4’lük bir kısmını oluşturur. Kalanı ise deep web olarak ifade edilen boyutlardır. Tek bir boyut değil, katman katman daha derine inen boyutlar söz konusudur. Erişebilmek için özel tarayıcılar ve cihazlar gerekir.

Deep web neleri barındırıyor?

Deep web tamamıyla yasa dışı sitelere sahip değil. Hem legal hem de illegal içerikleri bünyesinde bulunduruyor fakat illegal içerikler derin internetin %90’nını oluşturuyor. Legal olmayan derin internetin karanlık yüzü “Darknet” olarak tanımlanıyor. İşte darknette yapılanlar; uyuşturucu satışı, silah ve cephane satışı, insanlık dışı vahşet ve cinsel içerikler, sahte diploma, pasaport gibi birçok belge, çalıntı kredi kartı bilgileri, cinayet görüntüleri, çalınarak ele geçirilmiş tanınmış kişi veya özel kişilerin görüntüleri/bilgileri, işkence ve alıkonulma gibi daha birçok etik ve insanlık dışı medyalar yer alıyor. Bu örnekler deep webe neden ulaşılmasının istenmediğini gösteriyor.

Darknetin karanlık yüzünün karşısında Brightnet olarak nitelendirilen aydınlık net bulunuyor. Kurumlara ait özel çevrimiçi belgeler, devletler tarafından riskli, tehlikeli ya da şüpheli olarak tanımı yapılmış tüm unsurlara bu sistemle erişilebilir.

Şimdilerde deep web dışında her internet kullanıcısının erişebildiği Wikileaks bir zamanlar deep web içeriğiydi. Wikileaks, ilk zamanlar özel içerikleri sunan brightnet içerik üreticisiyken devletlere ait gizli belgeleri sızdırmasıyla herkes tarafından bilinen bir site haline dönüştü.

Kripto paralar da Deep web ürünü

Kripto para denilen dijital gizli paranın Dark Web için yaratılmış ödeme aracı olduğuna inanılıyor. Kripto paralar aslında yatırımcılar için kazanç sağlaması adına geliştirilmedi. 2009 yılından itibaren kripto paraların ilk kullanılmaya başladığı yer olan dark webde ödeme aracı olarak fazlası ile güçlü ve etkili olarak kullanılıyor.

Dark webde milyonlarca dolarlık kripto para alışverişi oluyor ve tüm oluşumlarında da kripto para ödemesi seçeneği dışında ödeme seçeneği sunulmaması kripto paraların karanlık internet için yaratılmış olduğu düşüncesi destekliyor.

Kara para aklama, vergi kaçırma gibi illegal işler için çok rahat kullanılabilmesi sebebiyle kripto para birimleri, devletler tarafından tehdit olarak algılanıyor. Bu paralar sanal defterlerde tutulduğu için merkezi bir otorite tarafından takip edilemezler. Bu da hükümetlerin parayı kontrol etmesini engelliyor.

İstanbul siber şube ekiplerinden Deep web için özel ekip

İstanbul siber şube ekipleri, terör örgütü PKK’ya destek, bu platformda uyuşturucu ticareti yapılması ve DEAŞ propoganda ve eleman temini için kullanılan deep webe karşı özel ekip kurdu.