INTELL4 editörlerinden 'mutlaka okumalısınız' dedirten kitap önerileri

Koronavirüsle mücadele kapsamında birçok insan salgının yayılmasını engellemek için #EvdeKal çağrılarına uydu ve kendi karantina uygulamasını hayata geçirdi. Bizde INTELL4 editörleri olarak bu süreçte, etrafımızda kitap sohbeti yapabileceğimiz insanlar azalmışken her bir öneri çok kıymetlidir diyerek, karantina günlerinizde okuma alışkanlığını arttırabileceğiniz ve bir o kadar keyif alabileceğiniz kitapları sizler için derledik...


CESUR YENİ DÜNYA

Aldous Huxley'e ait "Cesur Yeni Dünya" bizi "Ford'dan sonra 632 yılına" götürür. Bu dünyanın cesur insanları kapısında "Cemaat, Özdeşlik, İstikrar" yazan Londra Merkez Kuluçka ve Şartlandırma Merkezi'nde üretilirler. Kadınların döllenmesi yasak ve ayıp olduğu için, "annelik' ve 'babalık' pornografik birer kavram olarak görülür. Toplumsal istikrarın temel güvencesi olan şartlandırma hipnopedya -uykuda eğitim- ile sağlanır. Hipnopedya sayesinde herkes mutludur; herkes çalışır ve herkes eğlenir. "Herkes herkes içindir."
113
SAPIENS
HAYVANLARDAN TANILARA

Tarih Profesörü Yuval Noah Harari’nin kaleme aldığı Sapiens, başlangıçtan bugüne insanın tarihsel yolculuğunu ele alıyor.
Kitap, bugünü meydana getiren tüm koşulları fenni ve sosyal bilimler ışığında detaylandırıyor. 
Hayvanlardan Tanrılara Sapiens; evren, dünya ve insan hakkında sorulan tüm soruları cevaplamaya yardımcı oluyor. 

213
HOMO DEUS 

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabıyla insan türünün dünyaya nasıl egemen olduğunu anlatan Harari, Homo Deus'ta çarpıcı öngörüleriyle yarınımızı ele alıyor. İnsanlığın ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallık peşindeki yolculuğunu bilim, tarih ve felsefe ışığında incelediği bu çalışmasında, insanın bambaşka bir türe, Homo deus'a evrildiği bir gelecek kurguluyor.

1984 

Distopya olarak nitelendirilen George Orwell’ın bu şahane eseri, gözetim toplumuyla birlikte, geçmişin aslında ne kadar da gelecekten izler taşıdığını ortaya koyuyor. 1948’de kaleme aldığı bu eser ile Orwell, günümüz modern dünyasına bir protesto bırakıyor. Her ne kadar kitabında 1984 yılını tasvir etse de kitabın derinliklerinde bugünden izler de bulabilmeniz mümkün. Bu durumda elbette ki Orwell’ın ileri görüşlülüğü etkili.

413