Instagram'dan yeni güvenlik önlemi

İnsanın tanınma ve görünme isteğini tatmin eden sosyal medya kullanıcıları için kendine has bir cazibe taşıyor. Sıradan bir insanın binlerce takipçi sahibi olduğunu ve sonrasında sosyal medya ünlüsüne dönüştüğünü sıklıkla görüyoruz. Sosyal medya ünlüsü olmasının getirdiği avantajların yanında dezavantajlarda yok değil. Zira internet üzerinden dolandırıcılık yapanların şimdiki hedeflerinde instagram kullanıcıları yer alıyor. Nasıl mı? Cevapları haberimizde...

İnstagram dünyanın en popüler ikinci sosyal medya platformu olarak kabul ediliyor. Hatta bunun da ötesinde artık pek çok insan için sadece bir popüler sosyal medya platformu değil aynı zamanda pek çok model, fotoğrafçı, internet için de bir gelir kaynağı durumunda. Durum böyle olunca yüzlerce hatta binlerce takipçisi bulunan bu göz alıcı hesaplar sadece onları takip eden hayranlarının değil, kendilerine yeni hedefler arayan siber suçluların da dikkatlerini çekiyor.

Her ne kadar hepimiz kimlik avı dolandırıcılarına inanmayacağımızı düşünsek de herkesin en az 1 kere de olsa dolandırılma ihtimali vardır. Dolandırıcılar genellikle insanların kişisel bilgi ve şifrelerini elde etmek için kişilerin arkadaşlarını veya büyük markaları taklit ederler. Instagram da platformdaki dolandırıcılıklara karşı yeni önlemler alıyor.

İnstagram'dan dolandırıcılara karşı önlem

Instagram, yeni güvenlik özelliğiyle uygulamanın güvenlik sekmesine, gönderdiği resmi e-postaların bir listesini ekledi ve kullanıcıların aldıkları gelen e-postanın şirketten mi yoksa bir dolandırıcıdan mı olduğunu iki kez kontrol etmelerini sağlıyor.

Instagram kullanıcılarından özellikle de yüksek takipçi sayısına ulaşmış olan hesaplar sahte e-posta bildirimleri gönderiliyor.Gelen sahte e-postaların İçeriğinde İse genellikle şu metin yer alıyor: “Telif hakkı ihlali sebebiyle hesabınız kalıcı olarak silinecektir.” Oldukça gerçekçi görünen bu e-posta bildirimlerine Instagram başlığını ve logosunu da ekliyorlar. E-postanın kimden geldiğini gösteren kimden alanında da meşru olan Instagram e-posta adreslerini oldukça benzeyen adresler yerleştiriyorlar. Bu adreslerden en çok kullanılanlar arasında “mail@Instagram başlığını ve logosunu da ekliyorlar. E-postanın kimden geldiğini gösteren kimden alanında da meşru olan Instagram e-posta adreslerini oldukça benzeyen adresler yerleştiriyorlar. Bu adreslerden en çok kullanılanlar arasında “mail@theinstagram.team” veya “info@ınstagram.team” gibi e-posta adresleri yer alıyor.

Bu e-postalarda sizin hızlıca hareket edip tuzağa hızlıca düşünmeniz için size genellikle söz konusu itirazı yapabilmeniz adına yalnızca 24 ya da 48 saatinizi olduğunu söylüyorlar. Mail içeriğine “Şikayeti gözden geçir” yazılı olan bir buton yerleştiriyorlar. Sizin bu butona tıklamanızı istiyorlar. Butonu tıkladığınızda ise sizi gerçeğinden çok zor ayırabileceğiniz ve gerçek olduğuna çok kolay ikna olabileceğiniz bir kimlik avı sayfasına yönlendiriyorlar.

Gelen e-postaları nasıl kontrol edebiliriz ?

Liste, Instagram'ın son iki hafta içinde gönderdiği güvenlikle ilgili e-postaları içeriyor. İkincil sekme ise yeni özellikler veya doğrudan mesaj bildirimleri ile ilgili duyurular gibi güvenlikle ilgili olmayan e-postaları listeliyor. Instagram'dan şifrenizi değiştirmenizi isteyen bir e-posta aldıysanız uygulamayı açabilir ve bu e-postanın güvenlik sekmesinde listelenip listelenmediğini kontrol edebilirsiniz. Gelen e-postanın şirketten mi dolandırıcılardan mı olduğunu kontrol ettikten sonra e-postayı silebilirsiniz.