İnsanlığın ortak hafızası: 10 dev kütüphane

Kütüphaneler, farklı dillerde ve farklı coğrafyalarda insanlığın ortak kültürel mirasını oluşturuyor.Her geçen gün dijitalleşen dünyaya rağmen kütüphaneler, hala ülkelerin uygarlık birikimi, bilgi ve kültür seviyesini gösteren insanlığın ortak hafızası olma işlevini sürdürüyor.Bulundukları ülkelerin önemli kültürel ve turistik merkezleri olan kütüphaneler, barındırdıkları zengin bilgi kaynaklarının yanı sıra mimari yapılarıyla da insanları kendine çekmeye devam ediyor.

Kütüphaneler, farklı dillerde ve farklı coğrafyalarda insanlığın ortak kültürel mirasını oluşturuyor. Her geçen gün dijitalleşen dünyaya rağmen kütüphaneler, hala ülkelerin uygarlık birikimi, bilgi ve kültür seviyesini gösteren insanlığın ortak hafızası olma işlevini sürdürüyor.Bulundukları ülkelerin önemli kültürel ve turistik merkezleri olan kütüphaneler, barındırdıkları zengin bilgi kaynaklarının yanı sıra mimari yapılarıyla da insanları kendine çekmeye devam ediyor.

111

Admont Manastırı Kütüphanesi - Admont, Avusturya

Avusturya’da bulunan Admonnt Abbey, dünyanın en eski manastırı olmasının yanı sıra, dünyanın en büyük manastır kütüphanesini de içerisinde barındırıyor. 1776 yılında inşaatı bitirilen bu muhteşem kütüphane, 48 penceresi ile salona göz kamaştırıcı bir doğal aydınlatma sunarken, yaklaşık olarak 700 bin kitaba da ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda kütüphane de 11’inci yüzyıldan kalan devasa bir İncil ve bin 400 el yazması eser bulunuyor. Kütüphanede dini kitaplarının yanı sıra, her yıl yüzlerce araştırmacı tarafından kullanılan fen bilimleri ve tarih kitapları da yer alıyor.

211

Trinity Üniversitesi Kütüphanesi - Dublin, İrlanda

300 yıldan daha uzun bir geçmişe sahip olan, Trinity College Kütüphanesi içinde 200 binden fazla kitabı barındırıyor.Trinity College Kütüphanesi; görkemli mimarisi ve içerisinde barındığı paha biçilmez eserleri ile ziyaretçilerine benzersiz bir atmosfer sunuyor.Kütüphane, 65 metrelik bir oda uzunluğuna sahip olan devasa bir alanı kapsıyor. Trinity College Kütüphanesi’nde, İrlanda’nın ulusal hazinelerinden biri olarak kabul edilen dünyanın en eski ve değerli eserlerinden The Book of Kells adlı 9’uncu yüzyıldan kalma el yazmaları bulunuyor.

311

Klementinum Kütüphanesi - Prag, Çek Cumhuriyeti

Charles Bridge yakınlarındaki Clementinum Barok kompleksinde yer alan Çek Cumhuriyeti Ulusal Kütüphanesi , ülkenin merkez kütüphanesidir. Jesuit Üniversitesi’nin parçası olarak 1722 yılında açılan kütüphane de 1’inci yüzyıldan kalma çok eski belgeler bulunuyor. 

411