İnsanlar hangi özellikleriyle robotlardan ayrılacak?

Teknoloji ve bilimin sürekli olarak gelişim gösterdiği dünyamızda, bazı iş kolları sona ererken bunun yanında yeni iş alanları da açılmaktadır. Özellikle yapay zekadaki gelişmelerle birlikte ‘soft skill’ (sosyal beceriler) gerektiren işler haricinde tehdit altına girmeyen bir meslek kolunun kalmadığını görüyoruz. Bu haberimizde mesleklerimize göz diken robotlara karşı geliştirmemiz gereken yeteneklerimizi inceleyeceğiz.

EMPATİ  VE İLETİŞİM

Hala insan duygularını anlayan ve onlara doğru tepki veren teknolojilerden çok uzağız. Yani doktorluk, hasta bakıcılık ve terapistlik gibi empati gerektiren mesleklerin teknoloji yüzünden yok olması pek mümkün görünmüyor. 


16

KRİTİK DÜŞÜNCE

İnsanların içgüdülerine dayanarak kritik kararlar vermesi gereken durumlar var. Örneğin avukatlık firmaları davalarda kullanılması gereken doğru dokümanları belirlemek için yapay zeka kullanıyor ama hala karar vermesi için insan yargıçlara ihtiyacımız var.

26

YARATICILIK

Yapay zeka teknik olarak yiyecek, müzik veya sanat üretebilse e sonuçlar her zaman ilham verici olmuyor. Yazarlık, mucitlik, müzisyenlik gibi yaratıcılık gerektiren meslekler bu nedenle güvende.

STRATEJİ

İş dünyasında pazarlama ve benzeri süreçlerde zaman kazanmak Ancak bu süreçlere tek başına daha fazla işlev kazandıracak bir genel strateji belirlenmesini sağlamıyor. Stratejik düşünmeyi gerektiren her iş robotlara karşı güvende görünüyor.

46