İnsanlar en fazla kaç derece sıcaklığa dayanabilir?

Küresel iklim krizinin tüm dünyada etkisini göstermeye başlamasıyla birlikte aşırı sıcaklar arttı. Kanada ve ABD’nin bazı bölgelerinde artan sıcaklık seviyeleri yaklaşık bin kişinin ölümüne neden oldu. Peki, insanlar en fazla kaç derece sıcaklığa dayanabilir?

İklim değişikliği, dünyanın birçok yerinde sıcak hava dalgalarının sıklığını artırdı. Son dönemde Kanada'nın batısı ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) kuzeybatı bölgelerinde aşırı sıcaklar adeta ölüm saçmaya başladı. 

114

Kanada’nın British Columbia eyaletinde 25 Haziran ile 1 Temmuz aralığındaki bir haftada, aşırı sıcaklardan toplam 719 kişinin öldüğü bildirildi. Eyaletin Adli Tıp Kurumu Başkanı Lisa Lapointe, eyalette rekor kıran sıcak hava dalgası sırasında 7 gün boyunca kaydedilen ölümlerin, normalde bir hafta boyunca beklenen ölüm vakalarının yaklaşık üç katı olduğunu aktardı.

214

Ölümlerin rekor seviyelere ulaştığı eyalette aşırı sıcaklar ve yıldırımlar nedeniyle orman yangınları da arttı. Sıcak hava dalgasının en etkili olduğu ve rekor sıcaklıkların kaydedildiği Lytton köyündeki tüm evler yandı. 

Uzmanlar, yüksek sıcaklıkların görülmeye devam edeceği konusunda Kanadalıları uyardı ve ‘’Lütfen özellikle yalnız yaşayanlar olmak üzere ailenize, arkadaşlarınıza ve komşularınıza dikkat edin" çağrısı yapıldı.

414