İnsan Hakları İzleme Örgütü: "Ukrayna'da yasaklı mayınlar kullanılıyor"

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), Ukrayna’nın kullanımı yasak mayınları geniş ölçekte kullanarak sivil zayiata sebep olduğunu belirtti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Ukrayna ordusunun İzyum şehrinde anti-personel mayınları kullanımının araştırılması gerektiğini açıkladı.

HRW, Ukrayna’da “kelebek mayını” olarak da bilinen PFM Sovyet yapımı anti-personel mayınların Rus işgali altındaki bölgelere, Rus askerî tesislerinin yakınlarına ateşlendiğinin birçok kez belgelendiğini de kaydetti.

Ukrayna’nın da taraf ülkelerden biri olduğu 1997 Ottawa Sözleşmesi ile her türlü anti-personel mayının kullanımı yasaklanmıştı.

HRW’nin Silah Bölümü Direktörü Steve Goose, “Ukrayna güçlerinin İzyum bölgesi çevresinde anti-personel mayınları yoğun bir şekilde kullandığı görülüyor. Bu durum devam eden bir riske ve sivil zayiata yol açıyor” açıklamalarında bulundu.

Goose ayrıca, “Rus kuvvetleri de sürekli olarak anti-personel mayınları kullandı ve ülke boyunca büyük suçlara imza attı, ancak bu Ukrayna’nın yasaklı silahlar kullanmasını meşrulaştırmaz” dedi.