ABD'nin Kaliforniya eyaletinde "insan gübreleştirme"ye onay verildi

Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinde, cenazelerin karbon ayak izini azaltacağı iddia edilen "insan gübreleştirme" olarak bilinen defin işlemi yasalaştı.

ABD'nin Kalifoniya eyaletinde, cesetlerin talaş gibi biyolojik olarak çözünebilen malzemelerle dolu doldurulmuş yeniden kullanılabilir paslanmaz çelik bir kaba konuluyor. Cesedin 30 - 45 gün sonra, tamamen çözünüyor. Çözünmesinin ardından besin açısından zengin toprağa dönüşecek ve diğer kullanımların yanı sıra sevdiklerine verilebilecek veya arazi koruma çabalarına bağışlanabilecek.

"İnsan gübreleştirme" olarak bilinen ve cenazelerin karbon ayak izini azaltmak için uygulanacağı iddia edilen sisteme ilişkin açıklama yapan Kaliforniya valisi Gavin Newsom tarafından imzalanan Meclis Yasa Tasarısı 351 tekniğinin geleneksel tabutla gömme ya da yakma işlemlerinden daha sürdürülebilir olduğu belirtiliyor. 

Ölü yakma işleminin atmosfere karbon salınımının önlemesi beklenirken geleneksel defin işleminin aksine, herhangi bir mumyalama kimyasalı veya parçalanamayan çözünmeyen tabutların gömülmesini içermiyor.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, yasa tasarısının yazarı ve meclis üyesi Cristina Garcia yaptığı açıklamada, "Meclis Yasa Tasarısı 351, Kaliforniya sakinleri için daha çevre dostu ve defin için başka bir seçenek sunacak" dedi ve ekledi "İklim değişikliği ve deniz seviyesinin yükselmesi çevremiz için çok ciddi tehditler oluştururken bu, atmosferimize salım katkısında bulunmayacak alternatif bir nihai bertaraf yöntemi."

ABD'de "insan gübreleme"ye izin veren diğer eyaletler ise Colorado, Oregon ve Vermony