İnsan fizyolojisi ve robot etkileşimi

Araştırmacılar insan-robot etkileşimini araştırdılar ve kaydettiler. Zamanla insanın yerini alacağı iddia edilen robotların insan fizyolojisinden esinlenmesini ve robot etkileşimini sizler için ele aldık…

Normalde bir robot ile insanı ayırmak zor değildir. Tek karışıklık, robotlar gerçek insanlar gibi görünmek için yapıldığında ya da giydirildiğinde ortaya çıkar.Robot bir makinedir. Genellikle ya da hemen hemen her zaman otomatiktir, yani dış değişkenlerin yardımı olmadan kendi başına aktivitelerini gerçekleştirebildiği anlamına gelir. Başlangıçta programlandığı veya tasarlandığı şekilde hareket eder. Bu eylemler, kendi amaçları olarak tanımlanır. Örneğin, Tetris oynamak için tasarlanmış bir robot bir Tetris oyuncusu gibi hareket edecektir.

112

New York Rochester Teknoloji Enstitüsü’ndeki (RIT) Century Mold Collaborative Robotics Laboratory’den (CMCRL) araştırmacılar; son zamanlarda kullanıcıların bir görevi tamamlamak için bir robotla işbirliği yaparken, insan fizyolojik tepkilerini izlemek için yeni bir bakış açısı geliştirdiler. Multi Agent Biyo-Robotik Laboratuvarı Yöneticisi Prof. Ferat Şahin’in denetimi altında CMCRL araştırmacıları; endüstriyel ortamda insan-robot işbirliğini incelemek ve sistemler, çerçeveler ve yazılım araçları geliştirmek için çalışıyor. 

212

Bu yeni yaklaşım; insan-robot etkileşimleri sırasında fizyolojik verilerin toplanmasını sağlarken, robot hareketlerini değiştirip, etkileşimde olduğu insanda bir tepkiyi tetikler. Pek çok uzman; yakında insanların ve makinelerin sanayi ve imalat da dahil olmak üzere çeşitli alanlarda birlikte çalışacağına inanmaktadır. Bununla birlikte, verimli otomasyon ve insan-robot işbirliğini sağlamak için, araştırmacıların; karar alma, el becerisi, esneklik ve yaratıcılık gibi insan becerilerini geliştiren, bunları robotlarla ilişkili hız, doğruluk ve güç ile birleştiren yaklaşımlar geliştirmeleri gerekecektir.

Aslında, tam otomasyon çok pahalı olurken, tek başına insanlar tarafından elle yapılan üretim; genellikle yavaştır ve hatalara açıktır. Bu nedenle insan-robot işbirliğini geliştiren araçlar geliştirmek önemlidir. Araştırmacılara göre, bu; Endüstri 5.0 olarak da bilinen Beşinci Sanayi Devrimi’nin merkezi bir parçası olacak.

412