Dünyada bir ilk: İnsan beyni kablosuz bilgisayara bağlandı

Dünyada felçli insanların ihtiyaçlarını karşısındakilere aktarabilmesi için dünyada bir ilk gerçekleştirildi. İnsan beyni ilk defa kablosuz olarak bilgisayara bağlanarak ilk kez komut verdirildi.

ABD Brown Üniversitesi'nden araştırmacılar,  beyin sinyallerini "tek nöron çözünürlüğünde ve tam geniş bant kesinliğinde" iletebildiğini duyurdu.

BrainGate adı verilen teknoloji, klinik denemesinde bir kişinin beyin motor korteksine bağlanan küçük bir verici saysesinde sinyaller "tek nöron çözünürlüğünde" iletildi.

Denemeye 35 ve 63 yaşında omurilik hasarları nedeniyle felç olmuş iki kişi katıldı. Katılımcılar, laboratuvar yerine kendi evlerinde kalarak teknolojiyi 24 saat kullandı.

IEEE Transactions on Biomedical Engineering dergisinde yayınlanan makalede yer verilen bilgilere göre, felçli insanlar bu teknoloji ile bir tablet kullanmayı başardı.

Katılımcılar, kablolu sistemlere benzer yazma hızlarına ve işaretleme-tıklama doğruluğuna ulaşabildi. Araştırma, hızla büyüyen sinirsel arayüz teknolojileri alanındaki en son adım.