İnsan beyni kripto para madenciliğinde kullanılacak

Microsoft, insanların beyin dalgalarını kripto para madenciliğinde kullanmayı planlıyor. Patent sistemi, her reklam gördüğünde ya da belli bir internet hizmetini kullandığında kullanıcının dijital parayla ödüllendirilmesi şeklinde tanımlanırken insan vücuduna sensörler takılması gündemde.

Microsoft insanların beyin aktivitelerini ve diğer kişisel biyometrik verilerini izleyerek kripto para üretmek için bir yöntem öneriyor.

"Vücut Aktivite Verilerini Kullanan Kripto Para Sistemi" başlıklı yeni patent, bir kişinin madencilik olarak bilinen işlem aracılığıyla kripto para kazanmak için vücutlarına nasıl çeşitli sensörler bağlayabileceğini anlatıyor.

Bitcoin gibi kripto para birimleri madenciliği tipik olarak karmaşık matematiksel problemleri çözmek için büyük miktarda bilgisayar işlem gücü harcanmasını gerektirir.

Microsoft'un patenti, bunun yerine kripto para madenciliğini "görevle ilişkilendirilmiş bir insan vücudu etkinliğiyle" yapmayı ve sonucu biyometrik sensörlerle izlemeyi alternatif bir seçenek olarak açıklıyor.

Independent Türkçe'de yer alan bilgilere göre patentte bu süreç, "Örneğin, kullanıcı bir reklam görüntülemek veya belirli internet hizmetlerini kullanmak gibi bilgi hizmeti sağlayıcısı tarafından belirlenen görevleri yerine getirdiğinde kullanıcıdan yayılan beyin dalgası veya vücut ısısı madencilik sürecinde kullanılabilir. Bazı geleneksel kripto para sistemleri için gereken yüksek miktarda berim faaliyeti yerine kullanıcının vücut aktivitesine dayanarak oluşturulan veriler emek ispatı olabilir ve bu nedenle kullanıcı bu zor berimsel problemi bilinçsiz olarak çözebilir" diye anlatılıyor.

Madencilik sistemi, kullanıcının kripto para birimini üretmesi için vücutta gerekli faaliyeti ortaya çıkaran çeşitli sensörlerin olduğu bir cihaza bağlanmasını içeriyor.

Etkinliği takip etmek için kullanılacak olası sensörler arasında MRI tarayıcıları, ısı kameraları, kalp atış hızı ve kızılötesi sensörler bulunuyor.

Beyin dalgaları ve vücut ısısının ötesinde izlenebilecek diğer vücut faaliyetleri arasında "vücut sıvısı akışı" ve "organ faaliyeti ve hareketi" de yer alıyor.

Patent sosyal medyaya göz atma, yapay zeka sohbet botuyla etkileşim veya bir internet sitesini ziyaret etme gibi görevler de dahil olmak üzere sistemin kripto para madenciliği için kullanılabileceği 28 farklı fikir listeliyor.

Patentte sistemin hangi kripto para birimiyle çalışacağı belirtilmiyor fakat özellikle bu sistem için geliştirilen blockchain teknolojisine dayanan tamamen yeni bir dijital ödeme ağı kullanılabilir.