İngiltere'nin yeni başbakanı kim olacak?

İngiltere'de başbakanlıktan istifa ettiğini açıklayan Liz Truss'ın yerine Muhafazakar Parti önümüzdeki hafta yeni bir isim seçecek. Seçim sürecinde en yakın rakibi Rishi Sunak yine favorilerden birisi. Peki, İngiltere'de hangi ismler ön plana çıkıyor?

Birleşik Krallık'ta, Kraliçe II. Elizabeth'in ölümünden hemen önce, Boris Johnson'ın yerine koltuğa oturan Liz Truss, 45 gün sonra özellikle de ekonomi politikaları nedeniyle istifasını açıkladı. Fakat Muhafazakar Parti önümüzdeki hafta yeni bir isim seçene kadar görevine devam edeceğini duyurdu. 

112

Geçtiğimiz yaz aylarında üç ay süren oylamalarda Liz Truss ile birlikte öne çıkan eski Maliye Bakanı Rishi Sunak, posta ve internet üzerinden yapılan oylamalarda yarışmıştı. Muhafazar Parti lideri ve Başbakan olarak kabine kurma hakkını 81 bin 326 oy ile alan Truss'ın yerine gelecek isim için de genel seçim yapılması gerekmeyecek. 

212

1922 Komisyonu adı verilen kurulun kararı üzerine yapılacak olan yeni seçimlerde, 100 Muhafazakar Parti milletvekilinin desteğini alabilen isim, genel seçime gerek kalmadan başbakan olarak ilan edilebilecek. 

Liz Truss'ın yerine Muhafazakar Parti liderliğine seçilen kişi, parlamentodaki en büyük ve çoğunluğun sahibi ve grubunun lideri olarak başbakan da olacak.

412