İngiltere Hint-Pasifik'teki etkinliğini artırıyor

İngiltere Kraliyet Donanması’na ait iki gemi, beş yıllık bir görev kapsamında Afrika’nın batı kıyısından Birleşik Krallık’ın batı kıyısına kadar devriye gezecek.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Kraliyet Donanması’na ait iki devriye gemisi, Afrika’nın batı kıyısından Birleşik Krallık’ın batı kıyısına kadar olan bölgede beş yıllık görev yapmak üzere ülkeden ayrıldı.

2026 yılına kadar görevli olacak HMS Spey’in komutanı Yarbay Ben Evans, "Dünyanın üçte ikisi bizim oyun alanımız" dedi.

HMS Tamar ile ortak çalışacak devriye gemileri, 2 bin ton ağırlığında ve 91 metre uzunluğunda. Gemiler, Pasifik ve Hint okyanuslarının sularında devriye gezerken Bering Denizi’ne kadar kuzeye, Yeni Zelanda ve Avustralya'nın Tazmanya eyaletine kadar güneye inecek.

Gemilerin Pasifik'te kalıcı bir üssü olmayacak. Donanmanın açıklamasına göre, gemiler normal mürettebatıyla birlikte 52 Kraliyet Deniz Piyadesi veya belirli görevlerde yardımcı olabilecek diğer birliklere ev sahipliği yapacak.

Mart ayında askeri ve dış politikasının kapsamlı bir değerlendirmesini yayınlayan İngiltere, önümüzdeki on yılda Hint-Pasifik’e doğru bir eğilim olduğunu belirtmiş ve Çin’in buradaki faaliyetleri konusunda uyarıda bulunmuştu.