Prens III. Charles resmen Kral ilan edildi

Kraliçe II. Elizabeth'in ölümünün ardından oğlu Galler Prensi III. Charles, St. James Sarayı'nda düzenlenen tören ile resmen Kral ilan edildi.

Kraliçe II. Elizabeth'in 08 Eylül 2022'de İskoçya'da bulunan Balmoral Kalesi'nde hayatını kaybetmesinin ardından Galler Prensi III. Charles Kral olmuştu. 

St. James Sarayı'nda düzenlenen ve üst düzey politikacılar, yargıçlar ve yetkililerin katıldığı özel tören ile Galler Prensi III. Charles resmen Kral ilan edildi. 

Danışma Meclisi Katibi Richard Tilbrook, "Tanrı Kralı Korusun" demeden önce Charles'ı "Kral, Milletler Topluluğu'nun başı, inancın savunucusu" ilan etti.

Tarihi tören televizyonda canlı yayınlanırken Kral törenin Privy Council toplantısını yapmak üzere ikinci bölümüne katıldı. Törenin hemen öncesinde yine bir canlı yayında İngiliz halkına seslenen Kral, eşi Camilla, Başbakan Liz Truss'ın da hazır bulunduğu törende yeminini tekrarladı. 

Kral III. Charles törende yaptığı konuşmada, "Lordlarım, bayanlar ve baylar, size sevgili annem Kraliçe'nin ölümünü duyurmak benim en acıklı görevimdir. Sizin, tüm ulusun ve sanırım tüm dünyanın ne kadar derinden acı çektiğimizi, telafisi mümkün olmayan kaybımızın ne kadar derinden hissettiğini biliyorum. Bu kadar çok kişinin kız kardeşime ve erkek kardeşlerime gösterdiği sempatiyi bilmek benim için en büyük teselli. Ve böylesine ezici bir sevgi ve desteğin kaybımızdaki tüm ailemize uzatılması gerektiğini" ifadelerini kullandı.