AOAV: “İngiliz ordusu, Afganistan’da 135 çocuğun ölümüne neden oldu”

İngiliz ordusunun, Afganistan’da 2006-2014’te katıldığı operasyonlarda 64 ila 135 çocuğun öldüğü ancak yaşamını yitiren sadece 64 çocuk için ortalama 1656 sterlin tazminat ödendiği öne sürüldü.

Silahlı Şiddete Karşı Eylem (AOAV) adlı kuruluşun bilgi edinme özgürlüğü kapsamında elde ettiği verilere göre, İngiltere Savunma Bakanlığı daha önce 16 çocuğun ölümü için tazminat ödediğini onayladı. Ancak bu sayının şu an 64’e çıktığı belirtildi.

Yaşamını yitiren çocukların gerçek sayısının 135’e kadar çıkabileceğini kaydeden AOAV, bunun nedeninin, ölümlerin bazılarının Bakanlık belgelerinde sadece “oğulları ve kızları” olarak yer alması, yaşları ve ölüm koşullarına ilişkin detaylı bilgilere yer verilmemesi olduğunu kaydetti.

AOAV’nin 2006-2014 yıllarına ilişkin edindiği verilerde, hava saldırıları ve çapraz ateşe yakalanmanın, listelenen en yaygın ölüm nedenleri arasında olduğu bildirildi. 

Diğer yandan, Savunma Bakanlığı tarafından her ölümün koşullarını detaylandırmak için yeterli deli sunulmadığı belirtilirken, bazı durumlarda bir çocuğun ölümüne yol açan nedenlerin belgelerde üstünkörü ele alındığına işaret edildi.

AOAV, yaşamını yitiren çocuklar için ortalama 1656 sterlin tazminat ödendiğini ortaya koydu.

İngiltere merkezli AOAV ayrıca, hak talebinde bulunanlardan ödeme yapılmadan önce genellikle fotoğraf, doğum belgesi ve destekleyici mektuplar vermelerinin istendiği kaydedildi.