İngiltere’deki kabine değişikliğinde tartışmalı bakanlar görevden alındı

İngiltere’de Başbakan Boris Johnson köklü bir kabine değişikliğine gitti. Başbakan Johnson, tartışmalı isimleri görevden aldı.

İngiltere’de Başbakan Boris Johnson tarafından kabine değişikliği gerçekleştirildi. Johnson, uzun zamandır ülkede tartışma konusu olan bakanları görevden aldı.

Koronavirüs sonrası dönemde hayat standartlarını yükseltmeye yeniden odaklanmayı hedeflediklerini söyleyen Johnson, eleştirilerin hedefi olan Bakanlar ile yollarını ayırdı.

2019’daki seçimlerin ardından bölgesel eşitsizliklerle mücadeleye ağırlık vereceklerini vaat eden Johnson, koronavirüs döneminde yaşananlar nedeniyle bu konuda başarılı olamamıştı.

Başbakanlık sözcülüğü tarafından yapılan açıklamada, “Halkın önceliklerinin yerine getirilmesi gerektiğini biliyoruz. Bu yüzden Başbakan Johnson, bunun için doğru ekibe sahip olduğumuzdan emin olmak istiyor” ifadelerine yer verildi.

Taliban’ın Afganistan’da ilerleyişini sürdürdüğü bir dönemde Dışişleri Bakanı Raab’ın Girit’e giderek tatil yapması kamuoyunda ciddi eleştirilere neden olmuştu. Bu süreçte Raab hakkında istifa çağrıları yapılmıştı. Yeni kabinede Başbakan Johnson, Raab’ı, Adalet Bakanı olarak atadı. Raab aynı zamanda Başbakan yardımcısı olurken, Dışişleri Bakanlığı’na ise Ticaret Bakanı Liz Truss getirildi.

Adalet Bakanı Robert Buckland, İskan Bakanı Robert Jenrick ve Eğitim Bakanı Gavin Williamson ise tamamen görevlerinden alındı.

İskan Bakanı Jenrick, bir milyar sterlinlik bir inşaat prejesindeki rolü sebebiyle eleştirilerin hedefi olurken, Eğitim Bakanı Williamson ise pandemi döneminde kararları nedeniyle büyük tepki çekmişti.