İngiltere’de 1 milyar yıllık mikro fosil keşfedildi

Bilim insanlarından oluşan bir ekip, İngiltere’de 1 milyar yıllık fosil keşfetti. Bu fosilin, kayıtlara geçmiş en eski çok hücreli canlı olabileceği ileri sürüldü.

İngiltere’de bilim insanlarından meydana gelen bir ekip tarafından keşfedilen fosilin, tek hücreli ile çok hücreli canlılar arasında karma bir yapıya sahip olduğu söyleniyor. Ayrıca söz konusu fosilin, eski çağlarda yaşamış olan bir organizmaya ait olabileceği tahmin ediliyor.

İskoçya’nın batı kıyısında bulunan Loch Torridon Gölü’nün yatağından 1 milyar yıl öncesinden kalma birtakım taşlar incelenmeye başlandı. Toplanan taşların incelenmesinin ardından ortaya çıkarılan fosillerin, olağanüstü bir şekilde korunduğu belirlendi.

Bicellum brasieri ismi verilen 30 mikro metreden küçük olan fosilin, birden çok yuvarlak hücreyi içine alan küre şeklinde olduğu ve dış çeperinin uzun sosis biçimli hücrelerle çevrili yapıya sahip olduğu araştırmacılar tarafından tespit edildi.

Birbirinden farklı türde organizmaların yapısal özelliklerine sahip mikro fosilin, hayvansal yaşamın nasıl ve nerede geliştiğine dair fikir verebileceği ifade ediliyor.

Keşif ekibinde yer alan paleobiyolog Charles Wellman, “Karmaşık çok hücreliliğin ve hayvanların kökeni, yeryüzünde yaşamın tarihinde en önemli iki olay olarak biliniyor. Bizim keşfimiz, her ikisine de yeni bir ışık tutuyor” şeklinde konuştu.