İngiltere'deki grevlere Liz Truss ne tepki verdi?

İngiltere’de haziran ayında yıllık enflasyonun yüzde 9,4’e yükselerek 1982’den günümüze en yüksek düzeye ulaşması tepkilere yol açtı. Sendikalar, kamu sektörü çalışanlarına enflasyonun altında zam teklif edilmesine karşı çıkıyor, çalışanlar greve gidiyor. Demir yolu işçileri ise bugün tekrar greve gitti.

İngiltere Merkez Bankası önümüzdeki aylarda enflasyonun yüzde 11’e ulaşabileceği hususunda uyarıda bulunuyor. Uzmanlar, yüzde 12’nin daha gerçekçi bir tahmin olduğunu düşünüyor.

117

Enflasyondaki artışa rağmen bu yıl Mart ve Mayıs ayları arasında yaklaşık olarak özel sektör çalışanlarının maaşlarına yüzde 7,2, kamu sektörü çalışanlarına ise sadece yüzde 1,5 zam yapıldı. Bu, kayıtların ilk tutulduğu 2001 yılından bu yana kamu sektöründe çalışanların reel maaşlarındaki en büyük düşüş olarak kayıtlara geçti.

217

İngiltere’de yaklaşık 5,5 milyon üyeyi barındıran 48 sendikayı temsil eden Sendikalar Kongresi (TUC), “Kamu sektöründe çalışanlara adil bir oranda zam yapılması gerektiğini ve tüm çalışanlara saatlik en az 15 sterlinlik asgari ücret verilmesini” talep etti.

TUC, işçilerin 2008’den bu yana enflasyon oranın altındaki zamlardan kaynaklı yaklaşık kişi başı 20 bin sterlinlik gelir kaybı yaşadığını belirtti.

İngiltere Parlementosu’nun yürüttüğü çalışmalarda ise ülkede yaklaşık 11.1 milyon kişinin yoksulluk sınırında yaşamını sürdürdüğünü gösteriyor. 2022-2023 yıllarında bu sayıya 500 bini çocuk, 1.3 milyon kişinin daha eklenmesi bekleniyor.

417