İngiltere Başbakanı Sunak’a ‘iş gücü açığını göç politikasıyla çözme” çağrısı

İngiliz Sanayi Konfederasyonu Direktörü Tom Danker, ülkenin içerisinde bulunduğu iş gücü açığının göç politikası yoluyla çözülmesi gerektiğini söyledi.

Danker, Birmingham’da gerçekleştirilen CBI yıllık genel toplantısında konuştu.

İngiliz politikacıları ülkenin göç politikaları konusunda daha pratik çözümler üretmeye çağıran CBI Direktörü, İngiliz hükümetinin vasıflı çalışan sıkıntısı çekilen alanlarda ekonomik temelli göçe olanak sağlaması gerektiğini belirtti.

Danker, iş dünyası temsilcilerine ekonominin içerisinde bulunduğu iş gücü açığı konusunda dürüst olma çağrısında bulunurken, “Ne ihtiyacımız olan çalışanlar var, ne de verimiliğimiz” dedi.

CBI Direktörü, “Önce yüz binlerce çalışanı salgın döneminde ekonomik aktivitenin durması nedeniyle kaybettik. Eğer o kesimin şimdi yeniden işe döneceğini düşünenler, özellikle Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) baskı altındayken, kendilerini kandırıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

Danker, ülkedeki iş gücü sıkıntısının temellerinin derinlere indiğini vurgularken, “Mevcut pozisyonlarda çalışmak isteyen İngiliz yok. Aranan vasıflar ve iş gücü arasında uyumsuzluk var. Otomasyon sistemlerinin işlerin büyük bir kısmını yapabileceğini düşünmek ise gerçekçi değil” şeklinde konuştu. 

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, geçen cuma ülke ekonomisi için göçün son derece önemli olduğunu söylemesine rağmen, yıllık göçmen sayısının azaltılmasını hedeflediklerini ifade etmişti.